Policja w St. Gallen (Szwajcaria) zdecydowała się na zakup 13 elektrycznych Hyundaiów Kona. Pięć samochodów będzie służyło w roli aut patrolowych, pozostałe osiem ma funkcjonować jako nieoznakowane radiowozy. Flota ma zostać poszerzona o kolejne 15 samochodów w ciągu 1,5 roku.

Szwajcarska policja z elektrykami zamiast aut spalinowych

Policja w Szwajcarii już od pewnego czasu testuje samochody elektryczne. W marcu 2018 roku w Bazylei zdecydowano się na siedem Tesli Model X – później jednak zaskarżono przetarg jako ustawiony pod amerykańskiego producenta – z kolei w Chur kupiono Volkswageny e-Golfy.

Teraz w kantonie St. Gallen zdecydowano się na zakup trzynastu Hyundaiów Kona Electric. W przetargu brano pod uwagę cenę, ale też parametry techniczne i minimalny zasięg samochodów na baterii – wygrał Hyundai. Auta będą funkcjonowały w roli aut patrolowych i radiowozów. W ciągu następnych 18 miesięcy policja z St. Gallen planuje dokupić kolejne 15 aut, co zwiększy liczbę elektryków we flocie do 28 samochodów.

W Polsce samochodami elektrycznymi jeździ już straż miejska, jeżdżą też przedstawiciele przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych czy Lasów Państwowych. Pierwszym elektrycznym autem w policji był bodaj Nissan Leaf, który został zakupiony przez szczecińską drogówkę w 2014 roku. Pierwsze elektryczne radiowozy, a więc samochody w kompletnym policyjnym malowaniu, to Nissany Leafy i Nissan e-NV200, które trafiły do szczecińskiej policji w grudniu 2018 roku.

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]