Grupa studentów z Prove Lab na Kalifornijskiej Politechnice Stanowej zbudowała prototyp pojazdu elektrycznego Dawn (ang. świt). Auto nie ma baterii, zasilane jest z ogniw fotowoltaicznych i powinno rozpędzić się nawet do 105 kilometrów na godzinę.

Samochód na baterie słoneczne

Pojazd waży mniej niż 200 kilogramów i to, uwaga, razem z kierowcą! Auto ma posłużyć do pobicia rekordu szybkości przy zasilaniu energią słoneczną już w czerwcu 2018 roku. Aktualny rekord wynosi 90 km/h.

Dawn jest płaski i opływowy, a koła mają szerokość kół roweru wyścigowego. Wydajność silników pojazdu wynosi 97 procent, co oznacza, że w postaci ciepła marnuje się zaledwie 3 procent dostarczanej energii.

> K-Bus stworzył elektryczny autobus niskopodłogowy z solarnym przedłużaczem zasięgu

Warto dodać, że w Polsce też mamy ludzi, którzy zajmują się konstrukcją pojazdów zasilanych energią słoneczną. To grupa studentów z Politechniki Łódzkiej, Łódź Solar Team. Ekipa może pochwalić się choćby udziałem w Bridgestone World Solar Challenge. W kategorii cruiser pięcioosobowy pojazd stworzony przez naszych rodaków zajął 5. miejsce i przejechał 4 496 osobokilometrów.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]