W Stanach Zjednoczonych Tesla właśnie podniosła ceny za 1 kilowatogodzinę na stacjach ładowania Tesla Supercharger. W naszym kraju ceny pozostały na starym poziomie i wynoszą 50 groszy lub 1 złotówkę za minutę w zależności od szybkości ładowania.

Podwyżka na stacjach ładowania Tesli

Aktualny koszt ładowania samochodu na Superchargerach Tesli zależy od tego, czym jeździmy. Kupione dawniej Tesla Model S i Model X uprawnione są do darmowego ładowania. Kupowane obecnie auta wymagają uiszczenia opłaty, chyba że nabyliśmy samochód korzystając z kodu polecającego właściciela starszej Tesli. Jeśli nie skorzystaliśmy z kodu, rocznie przysługuje nam darmowe 400 kilowatogodzin (kWh) energii.

W stosunkowo najgorszej sytuacji są właściciele Tesla Model 3, którzy płacą za ładowanie już od momentu pierwszego podłączenia.

Ceny w Stanach Zjednoczonych właśnie wzrosły o 20-40 procent, choć w niektórych lokalizacjach podskoczyły aż o 100 procent. Wszędzie jednak wyraźnie się urealniły i wynoszą 0,24-0,26 dolara za 1 kilowatogodzinę energii – czyli równowartość 82-89 groszy.

Cennik Tesla Superchargerów w Polsce pozostał na starym poziomie (stan na 12.03.2018):

  • 1 złotówkę za każdą minutę ładowania z mocą 60+ kW,
  • 50 groszy za każdą minutę ładowania z mocą do 60 kW.

> Cennik Greenway: stawka od 2 zł za 1 kilowatogodzinę? [WysokieNapiecie.pl]

Ile kosztuje ładowanie Tesla Model 3 w przeliczeniu na kWh?

W przypadku ładowania zaprezentowanego na YouTube przez Bjorna Nylanda, w trakcie którego Tesla Model 3 ładuje się z 26 do 90 procent pojemności baterii byłoby to 38,75 złotego. Samochód pobrał w tym czasie 75 kWh, a uzupełniona energia pozwoliłaby na przejechanie około 330 kilometrów.

To oznacza, że średni koszt 1 kWh wyniósłby w Polsce 52 grosze. Koszt przejechania 100 kilometrów byłby bliski 12 złotym, czyli równowartości mniej więcej 2,5 litra benzyny. Dodajmy, że według danych cytowanych przez Electreka, większość właścicieli Tesli uzupełnia energię w domu.

> Jak szybko ładuje się Tesla Model 3 Long Range? Wystarczająco szybko: +150 km po 10 minutach

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 4.7]