Dieter Zetsche, prezes Daimlera, oficjalnie ogłosił, że do końca dekady zostanie przeprowadzona w Europie transformacja marki Smart. Te rozrywkowe samochody już wkrótce będą wykorzystywały wyłącznie napęd elektryczny.

Spalinowe Smarty odchodzą do przeszłości

W 2017 roku Daimler postanowił, że w Ameryce Północnej sprzedawane będą wyłącznie elektryczne Smarty (wtedy: Smart ED). Wywołało to spory opór wśród dealerów Smarta, aż 58 z 85 przedstawicielstw zrezygnowało z dalszej współpracy. W efekcie sprzedaż aut zanurkowała.

Niedługo później firma ogłosiła, że od 2019 roku Smarty będzie można kupować w Niemczech wyłącznie bezpośrednio, bez udziału dealerów.

> Daimler rezygnuje ze współpracy z dealerami

Teraz nadszedł czas na trzeci krok: z końcem dekady firma wycofuje się ze sprzedaży aut z silnikami spalinowymi w Europie, czyli na najważniejszym dla Smarta rynku. Dostępne będą wyłącznie modele elektryczne, prawdopodobnie już pod nową marką Smart EQ, która ma nawiązywać do Mercedesów EQ

Cena elektrycznego Smarta ED (dwumiejscowego) w Polsce rozpoczyna się dziś od 94,5 tysiąca złotych. Wariant czteromiejscowy – Smart ForFour ED – kosztuje w opcji podstawowej 96 tysiąca złotych. Tak skalkulowana cena czyni go jednym z najtańszych samochodów elektrycznych w naszym kraju.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]