Skoda podała niemieckie ceny modelu Skoda CitigoE iV (właściwie: Citigoe iV), czyli elektrycznego malucha segmentu A. Auto w podstawowej wersji rozpoczyna się od 20 950 euro, co oznacza, że jest o 1 tysiąc euro tańsze niż bliźniaczy Volkswagen e-Up (2020). Jeżeli zatem cena VW e-Up wyniesie około 79,5 tysiąca złotych, to…

Ceny Skody CitigoE iV powinny rozpoczynać się od 76 tysięcy złotych

Obliczenia stanowią wstępne szacunki, nie są pewne, ale całkiem nieźle pasują do majowych przecieków, z których wynikało, że samochód będzie startował od 420 tysięcy koron. Przy tych kwotach samochód może zrobić na rynku olbrzymie zamieszanie, szczególnie wtedy, gdy ruszą dopłaty do samochodów elektrycznych.

Łatwo bowiem przeliczyć, że dopłata do wspomnianej kwoty wyniesie 22,8 tysiąca złotych, a więc cena elektrycznej Skody CitigoE spadnie do poziomu około 53 tysięcy złotych. Dla porównania: znajdująca się w tym samym segmencie Toyota Aygo dostępna jest od 36,3 do 49,9 tysiąca złotych – ale wyłącznie z silnikiem spalinowym o pojemności 1,0 litra.

O tym, że koncern Volkswagena chce podbić rynek małych elektryków, świadczy jeszcze jeden czynnik: zarówno VW e-Up, jak i Skoda CitigoE iV dostępne są w leasingu za około 150 euro miesięcznie (limit: 10 tysięcy kilometrów rocznie), bez konieczności uiszczania opłaty wstępnej!

> Stacje Amic Energy (dawniej: Lukoil) z ładowarkami GreenWay Polska: Leszno, Kielce, Rybnik, Piła, …

Skoda Citigo e iV: dane techniczne

Elektryczna Skoda Citigo e wyposażona jest w akumulator o pojemności 32,3 kWh (całkowita: 36,8 kWh). Pozwala on na pokonanie do 260 km według WLTP – co powinno być wartością bliską realnej, ponieważ auta tej wielkości wykorzystywane są głównie na terenach zurbanizowanych. Realny zasięg CitigoE iV w trybie mieszanym powinien wynieść około 220 kilometrów.

Silnik o mocy 61 kW (83 KM) i momencie obrotowym 212 Nm pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w 12,3 sekundy. Wbudowana dwufazowa ładowarka obsługuje moc do 7,2 kW, a producent chwali się, że przy takim źródle energii możliwe jest naładowanie do pełna w 4:15 godziny (źródło). Przy podłączeniu do typowego gniazdka, samochód naładuje się w 12:43 godziny. Auto można wyposażyć w opcjonalny port szybkiego ładowania (CCS) działający z mocą do 40 kW.

Skoda CitigoE iV może być zamawiana w Niemczech od 20 września 2019 roku. Model został zaprezentowany na targach IAA 2019 wraz z nowym VW e-Upem i Seatem Mii Electric.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: stosujemy podwójną pisownię CitigoE iV / Citigo e iV, ponieważ nie jesteśmy pewni, który zapis jest poprawny. W materiałach prasowych Skoda posługuje się oznaczeniem CITIGOe lub Citigoe.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]