Dopłaty do samochodów elektrycznych ruszą najwcześniej w styczniu 2020 roku? To niewykluczone. W najnowszym wykazie prac legislacyjnych pojawiła się informacja o rozporządzeniu w sprawie dopłat. Widnieje przy nim data „Grudzień 2019”, czyli już po wyborach parlamentarnych.

Pod pierwotną wersją tekstu dodaliśmy aktualizację.

Dopłaty do samochodów elektrycznych 2019 2020

Zgodnie z arkuszem kalkulacyjnym zamieszczonym na stronie Legislacja.gov.pl (TUTAJ), planowany termin wydania rozporządzenia w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych to grudzień 2019 roku. Osobą odpowiedzialną za projekt jest Szymon Byliński (122.2.19, TUTAJ). To oznacza, że rozporządzenie odsunięto na okres już po wyborach oraz że będzie ono miało szansę na wejście w życie najwcześniej w styczniu 2020 roku.

Z samym rozporządzeniem nic nowego się nie wydarzyło, opiekun projektu prawdopodobnie otrzymał spory zestaw sugestii i zmian, więc teraz będzie zajmować się ich skonsolidowaniem i przedstawieniem ministrowi energii. Sęk w tym, że w trakcie prac może się zmienić zarówno minister, jak i opiekun projektu. Łatwo to sprawdzić TUTAJ.

Warto ponadto dodać, że jeśli w rozporządzeniu pozostanie feralny fragment odróżniający moment wejścia w życie rozporządzenia oraz moment startu naboru wniosków o dopłaty – który to start należy za każdym razem ogłaszać – to samo rozporządzenie będzie w zasadzie martwe. Bo wnioski o dopłaty można zacząć zbierać w styczniu, w marcu, w czerwcu albo i we wrześniu 2020 roku.

> Dopłaty do samochodów elektrycznych i nonsensowne kopiowanie zamiast analizy [felieton]

Jesteśmy jednak dobrej myśli i wierzymy, że moment startu naboru wniosków nie zostanie ogłoszony później niż w pierwszym kwartale 2020 roku. Czyli wtedy, gdy na rynku pojawi się większa liczba samochodów elektrycznych do wyboru.

Dzięki, Panie Danielu, za cynk.

Aktualizacja 2019/08/01, 12.30

Jeden z naszych Czytelników, Pan Tomasz, który jest na gorącej linii z Ministerstwem Energii, uzyskał taki oto komentarz do daty zawartej w oficjalnym dokumencie:

Szanowny Panie,
wskazany termin określa datę do jakiej rozporządzenie ma być wydane. Nie oznacza to, że zostanie wydane w grudniu br.
Naszym celem jest wydanie go znacznie wcześniej tak aby środki z Funduszu mogły być wydatkowane.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]