Interesujący wywiad dziennika Tagesspiegel z prezesem Volkswagena, Herbertem Diessem. Zapowiedział on, że w 2022/2023 roku Volkswagen powinien wyprzedzić Teslę i ujawnił, że przez pięć lat (!) szukał w Niemczech partnera do produkcji fabryki ogniw elektrycznych. Dostało się również niemieckiemu rządowi.

Herbert Diess o Tesli, węglu i energetyce

Wygląda na to, że Volkswagen – w osobie Diessa – od dawna szukał firmy, z którą mógłby rozruszać segment samochodów elektrycznych. Prezes koncernu wyznał, że przez pięć lat usiłował znaleźć partnera do zbudowania fabryki ogniw litowo-jonowych. Nie udało mu się to, dlatego ruszył z firmami z Chin i Korei Południowej, a dopiero teraz jednoczy siły ze szwedzkim startupem, Northvoltem.

> Volkswagen wybuduje w Niemczech fabrykę baterii za 1 miliard euro, potrzebuje 300+ GWh ogniw rocznie!

Jego zdaniem koncern Volkswagena będzie w stanie wyprzedzić Teslę za trzy-cztery lata, na przełomie 2022/2023 roku. Przyznał, że traktuje on kalifornijską firmę jak najbardziej poważnie. Odpowiedział też na przewijające się sugestie, że największy sens miałaby produkcja małego i taniego elektryka do miasta – jego zdaniem przy obecnych cenach baterii tego zadania nie da się zrealizować. Znacznie większe pole do manewru dają auta większe i droższe, na przykład SUV-y/crossovery.

Przy okazji wyszło na jaw, że dostawcy energii w Niemczech zadeklarowali, że w 2030 roku poradzą sobie z obsłużeniem około 10 milionów samochodów elektrycznych. Po Niemczech jeździ dziś około 47 milionów aut osobowych, czyli nieco ponad dwa razy tyle, ile jest ich w Polsce – a zatem nasza energetyka powinna zadeklarować, że obsłuży ładowanie około 5 milionów elektryków do roku 2030.

Diess bardzo mocno skrytykował partie, które rządzą obecnie w Niemczech. Jego zdaniem polityka „chciejmy nieco mniej, a będzie dobrze” jest nonsensowna z punktu widzenia konieczności ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Problem paliw kopalnych, w tym szczególnie węgla brunatnego, powinien zostać zaadresowany natychmiast – tymczasem Niemcy chcą zrezygnować do 2038 roku z węgla, ale równocześnie wygaszają elektrownie atomowe.

Warto poczytać: Der Tagesspiegel

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować reklamy poniżej: