Skoro pisujemy niekiedy o renderingach samochodów, możemy napisać również o autach, które nie mają jeszcze nawet renderingów. Otóż ElectroMobility Poland poinformowało, że Polski Samochód Elektryczny zostanie zaprojektowany przez włoską firmę Torino Design, a konsultantem będzie Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguara.

Polski Samochód Elektryczny: jest wirtualny prototyp, będzie projekt

Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że Polski Samochód Elektryczny ma już wirtualny prototyp, a pierwsze realne prototypy powinny zostać zaprezentowane w tym, 2020 roku. ElectroMobility Poland mówi nawet o połowie bieżącego roku. Zostały zatem cztery miesiące na zaprojektowanie pierwszej wersji pojazdu, która ma posiadać „wiele docelowych cech funkcjonalnych projektowanych aut”.

> Polski Samochód Elektryczny: Prototyp w 2020, produkcja w 2023, na razie wszystko robią Niemcy

Torino Design i Tadeusz Jelec

Wzornictwem zajmie się włoska pracownia Torino Design, „jedna z najbardziej renomowanych pracowni stylistycznych na świecie, [która] ma na koncie kilkaset projektów dla największych producentów motoryzacyjnych na świecie, zarówno marek premium, jak Ferrari, McLaren czy BMW, jak i producentów marek budżetowych, m.in. Fiata”.

Firma na swojej stronie (TUTAJ) faktycznie chwali się jakimiś projektami, ale nie podaje żadnych konkretnych produktów, które wyszły z jej pracowni. Szybko zorientujemy się natomiast, że studio chętnie współpracuje z producentami ze wschodu, w tym zarówno z Rosji (Kamaz), jak też z Chin (SAIC, BAIC, Chery, FAW), Indii (Tata, Mahindra) czy Japonii (Suzuki).

Torino Design nie posiada strony w Wikipedii.

Pozyskiwanie platformy, pierwszy samochód w 2023 roku

Konsultantem projektu jest Tadeusz Jelec, wieloletni pracownik centrum projektowego Jaguara, „jeden z najbardziej znanych polskich projektantów aut”. Jak informuje strona EMP (źródło), „spod jego jęki wyszedł Jaguar F-Type Coupe  oraz elegancki XF Sportbrake pierwszej generacji”. Co ciekawe, Piotr Zaremba, prezes przedsiębiorstwa, zdradził, że firma „aktualnie pozyskuje platformę, która posłuży do opracowania autorskiego nadwozia”, ale to EMP zdefiniuje finalny kształt samochodów.

ElectroMobility Poland zacznie od trzech aut segmentu C, które będą dostosowane do oczekiwań polskich kierowców i powinny trafić na rynek w 2023 roku. W przyszłości ma się pojawić samochód segmentu B oraz, być może, SUV.

Zdjęcie otwierające: jeden z projektów, którym chwali się (c) Torino Design. Inny projekt:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 39 głosów Średnia: 4.4]