W sierpniu bieżącego roku Polestar 2 sprzedawał się w Szwecji i Norwegii lepiej niż Tesla Model 3. Czy to oznacza, że na rynku zaczynają się jakieś solidne przetasowania, czy może porównujemy różne sytuacje, które łączy tylko podobny produkt? Według Forbesa: to pierwsze.

Polestar 2 i Tesla Model 3 w Szwecji i Norwegii

W Szwecji Polestar 2 trafił w sierpniu do 284 nabywców, w Norwegii – do 504 nowych właścicieli. Tesla Model 3 sprzedała się w odpowiednio 235 i 264 egzemplarzach. Według Forbesa świetny rok 2019 u kalifornijskiego producenta już się nie powtórzy, ale ostateczny werdykt będzie można wydać po wrześniu, bo Tesla notuje najlepsze wyniki w ostatnim miesiącu kwartału (źródło).

W każdym razie teraz jest słabo. I to mimo faktu, że dostawy już nie szwankują. W pierwszej połowie roku 2020 Tesla zanotowała spadek o 22 procent (38 814 sztuk w 2020 kontra 49 930 w 2019), choć producent dysponował już dwiema fabrykami zamiast jednej. A to nie koniec: Tesla buduje przecież kolejne zakłady pod Berlinem.

> Tesla Model Y z Niemiec będzie produkowana „zasadniczo odmiennie” niż ta w Ameryce. I tańsza?

Według autora opracowania Giga Berlin to pomyłka, Musk chce bowiem walczyć o pozycję tam, gdzie już zaczął tracić udziały w rynku. W domyśle: kiedy fabryka wystartuje, będzie jeszcze gorzej. Poza tym cała walka przeniosła się gdzie indziej, zespoły napędowe (elektryczne, spalinowe) nie są już tak ważne, jak usługi carsharingu.

Wszystko to sprawia, że przyszłość Tesli nie rysuje się w zbyt jasnych barwach.

Opinia redakcji www.elektrowoz.pl: rozdmuchany kurs akcji Tesli sprawił, że pojawiło się trochę podobnych analiz. Spadająca sprzedaż Modelu 3 może być sygnałem, że nabywcy zaczęli interesować się kolejnymi nowinkami; niewykluczone, że najbardziej awangardowa część tej grupy po prostu musi mieć najnowszy gadżet na rynku. Warto jednak mieć się na baczności przy wyciąganiu zbyt dalekosiężnych wniosków. Polestar 2 dopiero zadebiutował, w dodatku trafia na rynek w swojej kolebce. Z kolei wyniki Tesli w środku kwartału już tradycyjnie są słabe. Może być więc tak, że porównujemy zupełnie różne sytuacje, które łączy tylko podobny produkt.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]