Od dziś wszystkie nowe typy samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony (kategoria M1 i N1) muszą posiadać na pokładzie czarną skrzynkę, która będzie przechowywać ostatnie kilkadziesiąt sekund życia samochodu. Rejestratory EDR – bo taka jest ich faktyczna nazwa – staną się obowiązkowe w modelach, które uzyskały wcześniejszą homologację, od 7 lipca 2024 roku.

Rejestrator EDR. Podnosi cenę samochodu, ale może zwiększyć bezpieczeństwo na drogach

Jeżeli samochód został dopuszczony na europejski rynek przed 6 lipca 2022 roku (np. Mercedes EQB czy Tesla Model 3), producent musi wyposażyć go w czarną skrzynkę od lipca 2024 roku. Jeżeli jednak auto dopiero bierze udział w procesie homologacyjnym, nie przejdzie go, gdy na pokładzie nie posiada rejestratora EDR (ang. event data recorder, rejestrator danych nt. zdarzeń). Wynika to z rozporządzenia UE 2019/2144 stanowiącego wdrożenie regulaminu UNECE nr 160 z poprawkami 160.01 (źródło).

Samochodowe czarne skrzynki będą wykorzystywane do gromadzenia parametrów [jazdy] samochodu przed-, w trakcie i po zdarzeniach, na przykład wypadkach. Oprócz tego gromadzone przez nie dane mogą zostać wykorzystane w badaniach statystycznych, które w przyszłości posłużą do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, by w 2050 roku udało się osiągnąć cel o nazwie Zero Fatalities (pol. Zero Ofiar Śmiertelnych [Na Drogach]).

Wypadek Tesli Model X. Zdjęcie ilustracyjne (c) Tesla Diva

Rejestratory EDR nie są czynnymi ani biernymi systemami ochronnymi, ich zastosowanie może się jednak przełożyć na wyższy poziom kultury jazdy na drogach. Kierowcy nowych aut będą musieli pamiętać, że w razie wypadku czarna skrzynka poda wszystkie informacje dotyczące stylu jazdy kierowcy, włączając w to precyzyjne dane na temat szybkości, przeciążeń czy momentu uruchomienia poduszek powietrznych.

Tesle już dziś gromadzą podobne informacje oraz nagrania z kamer samochodu. Producenci, którzy nie stosowali dotychczas podobnych rozwiązań, będą musieli ponieść dodatkowe koszty na etapie produkcji auta.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: