Renault podał dane techniczne Renault Twingo ZE, małego samochodu elektrycznego segmentu A. Auto wyposażone będzie w silnik o mocy 60 kW (82 KM), baterię o pojemności 22 kWh oraz możliwość ładowania z wykorzystaniem wyłącznie prądu przemiennego (AC). Cena Twingo ZE nie jest jeszcze znana.

Aktualizacja 2020/02/24, godz. 20.40: dodaliśmy szczegółowe dane techniczne silnika, WLTP oraz informację o baterii chłodzonej wodą.

Nowy Renault Twingo ZE w sprzedaży jeszcze w 2020 roku. W Polsce? Niekoniecznie

Jeśli komuś powyższa specyfikacja się z czymś kojarzy, to… słusznie. Pierwsze Renault Zoe, Renault Zoe ZE 20 – całe oznaczenie stosowano bardzo rzadko – dysponowało baterią o pojemności 22 kWh, silnikiem o mocy 65 kW (88 KM) i również nie pozwalało na szybkie ładowanie z wykorzystaniem prądu stałego (DC).

Obecna generacja Renault Twingo ZE wykorzystuje platformę, która do bieżącego roku stosowana jest również w elektrycznym Smarcie ED/EQ. Jednak Renault wyraźnie postanowiło zawalczyć o wyższe zasięgi, bo zdecydowało się na baterię o parędziesiąt procent wyższej pojemności. Sądząc po dotychczasowej nomenklaturze Renault, akumulator Renault Twingo ZE o mieszczący 22 kWh energii zaoferuje tyle pojemności użytecznej.

Ładowarka w Twingo ZE będzie tam sama, co w Renault Zoe – o mocy 22 kW (tylko prąd przemienny, AC). Natomiast w odróżnieniu od Zoe, bateria Renault Twingo ZE będzie chłodzona wodą. Producent chwali się, że jest to najnowsza konstrukcja opracowana wraz z LG Chem:

Długość Renault Twingo ZE to zaledwie 3,61 metra. Silnik o mocy 60 kW i momencie obrotowym 160 Nm [dane wstępne] napędza oś tylną, dlatego średnica zawracania ma wynieść zaledwie 8,6 metra.

Producent deklaruje, że samochód będzie w stanie osiągnąć 180 jednostek zasięgu WLTP (źródło), co powinno przełożyć się na około 150 kilometrów zasięgu realnego. Jasno pozycjonuje to nowe Twingo ZE jako auto dla dostawców jedzenia albo osoby zainteresowane małym i zwinnym samochodem do miasta.

> Renault: Elektryczna Dacia na bazie K-ZE dopiero w 2021 lub 2022 roku. Będzie dużo hybryd

 

Elektryczne Renault Twingo zostanie oficjalnie pokazane podczas targów w Genewie w marcu 2020 roku. Do sprzedaży na wybranych rynkach europejskich ma wejść jeszcze w tym roku.

Jak dowiedzieliśmy się podczas podsumowania wyników Renault Polska, jego debiut w naszym kraju nie jest przesądzony, co podpowiada nam, że cena Renault Twingo ZE może oscylować w okolicy 70-90 tysięcy złotych. Bez aktywnego systemu dopłat auto wydawałoby się więc „za drogie” w stosunku do możliwości i zostałoby przyjęte równie chłodno, jak Smart ED/EQ.

Dodajmy, że poproszony o komentarz przedstawiciel Renault Polska poszedł o krok dalej i stwierdził kategorycznie, że samochód nie pojawi się w Polsce.

A oto kompletny opis nowego samochodu w języku angielskim:

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 3.7]