Renault wystosował dziś dość tajemniczy komunikat prasowy. Mówi się w nim o zwiększeniu mocy produkcyjnych, o nowych platformach, jednak bez konkretów – jak gdyby firma szykowała się do dużych premier albo do zmian na szczycie.

Drive the Future w Renault, czyli o co chodzi?

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, zmiany będą następujące:

  • w Douai we Francji wejdzie do produkcji nowa platforma elektryczna aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi,
  • we Flins we Francji do produkcji wejdzie nowy Renault Zoe, a moce przerobowe fabryki mają zostać zwiększone dwukrotnie,
  • w Cleon we Francji mają zostać trzykrotnie zwiększone moce produkcyjne silników elektrycznych, a w 2021 roku na rynek ma trafić nowy silnik,
  • fabryka w Maubeuge we Francji ma zostać doinwestowana pod kątem Kangoo ZE oraz następnej generacji gamy Kangoo.

Nowa platforma aliansu oznacza zupełnie nowy samochód, który NIE będzie dotychczasowym Leafem ani Zoe. Sądząc po ruchach na rynku spodziewamy się, że będzie to elektryczny crossover sprzedawany pod marką Renault, Nissan i Mitsubishi – czyli odpowiednik Hyundaia Kony lub Jaguara I-Pace.

Z kolei nowy Renault Zoe oznacza zapewne coś więcej niż model R110, który już jest na rynku. Czyżbyśmy zatem mogli spodziewać się wariantu z większą baterią oraz dotychczasowym silnikiem R110?

> Ceny elektrycznego Renault Zoe: 143 000 zł za R110

Trzykrotnie zwiększone moce produkcyjne silników elektrycznych to wreszcie znak, że alians Renault-Nissan-Mitsubishi będzie agresywnie działać na rynku, wprowadzi nowe modele i spodziewa się na nie dużego popytu. Rozpocznie się walka cenowa?

Wykupienie Renault przez Nissana? Zmiana prezesa?

Gdy firmy składają tak duże obietnice dotyczące produkcji i ekspansji, albo stoją pod ścianą, albo też szykują się do dużej zmiany. Dlatego spodziewamy się, że w najbliższym czasie może dojść do zapowiadanego przejęcia Renault przez Nissana – bo komunikat wyraźnie uspokaja Francuzów i zapowiada duże inwestycje w ojczyźnie Renault – lub też do zmiany na stanowisku prezesa Renault (Carlos Ghosn) lub aliansu (także Carlos Ghosn).

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]