W przyszłym roku Audi zacznie w Niemczech oferować auta elektryczne bezpośrednio klientom, ze szczątkowym tylko pośrednictwem salonów, dowiedział się tygodnik Automobilwoche. Nowy model sprzedaży zostanie wprowadzony w macierzystym kraju marki. Salony mają otrzymywać stałą prowizję w wysokości 6 procent ceny oraz dodatkowy bonus wynoszący od 1,5 do 2,5 procent wartości transakcji. Dealerzy nie będą mogli kupować elektryków od producenta, by zaoferować je później na własną rękę.

Salony Audi w Niemczech tylko w roli agencji-pośredników

Nowy model współpracy z właścicielami salonów został właśnie wynegocjowany, jego wdrożenie zaplanowano na 1 stycznia 2024 roku (źródło; za paywallem). Mechanizm dotyczy wyłącznie samochodów elektrycznych Audi, spalinowe będą oferowane po staremu. Klient będzie mógł liczyć tylko na taki rabat, na jaki zgodzi się producent, ponieważ dealer nie będzie już stroną w umowie. Początkowy bonus dla salonu w wysokości 2,5 procent ma być stopniowo obniżany, by docelowo osiągnąć 1,5 procent finalnej kwoty transakcji. Cytowany przez Automobilwoche dealer Audi uważa wynik negocjacji za „dobry”.

Niemieckie salony Volkswagena otrzymują 4 procent prowizji plus 2 procent bonusu za każdego elektryka, informuje Automotive News Europe. Mercedes uruchamia model agencyjny już w tym miesiącu (maj 2023), zgodził się na 6,5 procent prowizji, które z czasem ma zejść do poziomu 6 procent. W podobnym schemacie ma być sprzedawany Smart. W koncernie Volkswagena na nowy mechanizm współpracy nie przeszła jeszcze Skoda, której przedstawiciele negocjują stawki.

BMW nie chce zmieniać stylu kooperacji z salonami do 2026 roku, gdy zaoferuje salonom 5,5 procent prowizji plus rozmaite dodatki, które mają się sumować do 7,4 procent finalnej wartości transakcji. Renault w ogóle nie chce przechodzić na tę formę sprzedaży, uważa, że setki milionów euro zamrożone w samochodach oczekujących na klienta to zbyt duże ryzyko w stosunku do istniejącego modelu.

Zdjęcie otwierające: ilustracyjne, Audi A6 e-tron kombi/Avant (c) Audi

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: