Jato Dynamics – firma zajmująca się analizą rynku motoryzacyjnego – opublikowała raport na temat samochodów elektrycznych na świecie. W raporcie przedstawiono nie tylko najważniejsze rynki dla elektryków, ale również udział sprzedaży samochodów elektrycznych w całej produkcji.

Największe rynki samochodów elektrycznych na świecie

W okresie od stycznia do końca września 2017 roku zdecydowanie najważniejszym rynkiem samochodów elektrycznych na świecie były Chiny, które wchłonęły razem więcej (227 tysięcy) aut niż reszta świata razem wzięta (świat: 391 tysięcy, świat bez Chin: 164 tysiące):

Jednocześnie z punktu widzenia udziału samochodów elektrycznych w rynku aut zdecydowanym liderem jest Norwegia, w której niemal 17 procent aut stanowiły samochody elektryczne. Warto jednak dodać, że liczby podawane przez Jato i Bloomberga nieco się od siebie różnią:

> Bloomberg: Będzie MILION samochodów elektrycznych w tym roku!

Ile elektryków sprzedają producenci aut spalinowych?

Jeszcze ciekawsze jest drugie zestawienie, w którym porównano sprzedaż samochodów elektrycznych na tle całej sprzedaży producenta (rysunek na górze). Udział aut na prąd w Tesli to 100 procent wolumenu sprzedaży w Europie, co jest zrozumiałe: Tesla nie produkuje samochodów spalinowych.

Przy „tradycyjnych” producentach udziały są już znacznie niższe. Liderem jest Nissan, którego 3,6 procent sprzedaży stanowią auta elektryczne (Leaf, e-NV200), następny jest Smart (3,2 procent), Renault (2,5 procent), BMW (1,5 procent), Kia i Hyundai (po 1,1 procent):

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Gdzie na świecie ludzie kupują Tesle:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3.5]