Kilka tygodni temu informowaliśmy, że na terenie Chin obok Mercedesa EQC pojawi się nieco mniejszy model oznaczony roboczo H243 lub X243 i będący elektrycznym Mercedesem EQB. Teraz Autocar spekuluje, że europejski EQB to wariacja edycji GLB, która zostanie oznaczona jako X247.

Mercedes EQB, czyli… co?

Mercedes X247 ma być bezpośrednim konkurentem Audi Q3, BMW X1 i Lexusa NX. Cenowo auto ma się lokować powyżej Mercedesa GLA, ale poniżej Mercedesa EQC. Samochód ma wykorzystywać nadwozie GLB i oferować 500 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu.

> Mercedes będzie produkował elektrycznego EQC (to już wiemy) i… mniejszego EQB!

GLB powstanie na platformie MFA II, czyli uniwersalnym rozwiązaniu, które pozwala na konstrukcję wariantów spalinowych, hybryd plug-in i czystych elektryków – w tym ostatnim wariancie GLB przeistoczy się w Mercedesa EQB. Rozstaw osi MFA II wynosi 2,789 metra, czyli o 6 centymetrów więcej niż w przypadku nowej A-klasy.

EQB: więcej krągłości, bateria 60 kWh, realny zasięg 350-390 km?

Wzorniczo Mercedes GLB ma nawiązywać do G-klasy, jednak elektryczny EQB – spekuluje Autocar (źródło) – może uciec od tradycyjnego wyglądu w stronę liczniejszych krągłości, zamkniętej atrapy chłodnicy i współczynnika oporu powietrza Cd poniżej 0,3.

Mercedes GLB w wariancie plug-in ma wykorzystywać silnik o pojemności 2.0 litra i baterie wystarczające do przejechania 100 kilometrów. Silnik elektryczny ma się znajdować przy tylnej osi, co sugerowałoby, że wersja plug-in domyślnie zaoferuje napęd na cztery koła (AWD). Podobnie ma być z elektrycznym EQB: w topowej (?) wersji ma on wykorzystywać dwa silniki elektryczne, a bateria ma mieć pojemność 60 kWh.

Dodajmy, że portal Autocar lubi spekulować, a 60 kWh w nadwoziu crossovera wystarczy do przejechania raczej 350-390 niż 500 kilometrów, choć zasięgi wyznaczone z użyciem procedury WLTP mogą przebijać 400 kilometrów. Przykładem jest tutaj choćby Kia e-Niro, której realny zasięg w dobrych warunkach ocenia się na 380-390 kilometrów, chociaż według WLTP otrzymujemy 455 kilometrów.

> Autostradowy test zasięgu Tesla Model 3 Dual Motor / Long Range AWD [WIDEO]

Elektryczny Mercedes EQB ma trafić do sprzedaży w Wielkiej Brytanii w 2021 roku.

Na zdjęciu: wizja Mercedesa GLB według (c) Auto Bild

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]