Przezroczysta fabryka w Dreźnie (Niemcy) to marzenie Ferdinanda Piëcha. Ale lokalizacja coś nie ma szczęścia do produkowanych tam modeli samochodów. Nie powiodło się ani VW Phaetonowi, VW e-Golf został wyparty przez VW ID.3, a teraz marka zadecydowała o zakończeniu produkcji tegoż ID.3 w Dreźnie. Model nadal będzie wytwarzany w Zwickau (Niemcy) i w Wolfsburgu (Niemcy).

Koniec VW ID.3 w Dreźnie

Glaeserne Manufaktur powstała w 2002 roku, zaczęła od wytwarzania Volkswagena Phaetona, luksusowej limuzyny segmentu F. Od 2017 roku składano tam VW e-Golfa, 29 stycznia 2021 roku e-Golf został zastąpiony przez VW ID.3. W 2022 roku wyprodukowano tam 6 500 sztuk elektrycznego kompaktu. Niemiecki tygodnik Automobilwoche dowiedział się, że model nie będzie tam już wytwarzany, ale nie podał dokładnej daty wstrzymania montażu. Przyczyną decyzji jest cięcie kosztów, zakończenie produkcji ma dać oszczędności rzędu 20 milionów euro (równowartość 93 milionów złotych) rocznie.

VW ID. Neo, protoplasta VW ID.3, na ekspozycji w Dreźnie (c) Glaeserne Manufaktur / Volkswagen

Trzystu pełnoetatowych pracowników zakładu ma być skierowanych do innych zadań, w tym innowacji i testowania, pisze Automobilwoche (źródło; za paywallem). Volkswagen ID.3 nadal produkowany jest w Zwickau, wyjeżdża też z głównych zakładów Volkswagena w Wolfsburgu, choć tam liczba montowanych aut ma być „mała, dwucyfrowa” na dobę.

Na szczęście są też dobre wieści: zakłady w Zwickau planują stopniowe zwiększanie produkcji ID.3 oraz Audi Q4 e-tron. Oprócz tego pod koniec sierpnia w fabryce w Emden (Niemcy) wystartowało wytwarzanie VW ID.7. Volkswagen liczy na to, że nowy elektryk segmentu E pozwoli firmie na odbicie się. Powinien zainteresować tych odbiorców, którzy szukali dużego rodzinnego elektrycznego nie-SUV-a, ale nie chcieli płacić za Teslę Model S czy Mercedesa EQE.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 6 głosów Średnia: 2.5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: