Kilka dni temu koncern Hyundaia, do którego należą też marki Kia i Genesis, zapowiedział 23 modele czysto elektryczne do roku 2025. Kia ujawniła, że mniej więcej połowa, bo 11 z nich, trafi na rynek tą marką. Mamy nadzieję, że oznacza to koniec problemów z dostępnością aut, również w Polsce.

Strategia Kii do 2025 roku

Ustami swojego prezesa, Han-woo Parka, Kia mówi o „Planie S”, czyli zmianie (ang. shift) spalinocentrycznego punktu widzenia na podejście skupione na napędach elektrycznych.

Producent chciałby, żeby do 2025 roku sprzedaż samochodów elektrycznych stanowiła około 20 procent wolumenu sprzedanych Kii w kluczowych regionach i odpowiadała za 6,6 procent globalnego rynku elektryków (źródło). Firma zakłada, że wprowadzi na rynek 0,5 miliona aut elektrycznych, łatwo więc przeliczyć, że światowy potencjał w 2025 roku oszacowano na 7,6 miliona samochodów.

To dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że w Stanach Zjednoczonych elektryki koreańskiego producenta dostępne są dziś w zaledwie 1/4 stanów. Podobnie jest w Europie. Na przykład w Polsce nie ma dziś w ofercie ani jednego auta elektrycznego marki Kia, choć producent zaprezentował już modele e-Soul (segment B-SUV) oraz e-Niro (segment C-SUV), na nawet zaprosił dziennikarzy do ich testowania.

> Kia e-Niro 64 kWh – wrażenia miłośnikach mocnych aut spalinowych [wideo]

Pierwszy samochód elektryczny na własnej, niewspółdzielonej platformie, pojawi się w 2021 roku. Portal Electrek spekuluje, że będzie to Kia Imagine, crossover coupe segmentu C-SUV:

Kia e-Soul i Kia e-Niro w Polsce

Według nieoficjalnych informacji Kia Polska szykuje się do wprowadzenia na nasz rynek Kii e-Soul oraz Kii e-Niro w pierwszej połowie, a może nawet w pierwszym kwartale 2020 roku. Decydująca może się tutaj okazać uruchomienie (bądź nie) naboru wniosków o dopłaty do aut elektrycznych, bo mają one szansę na rozruszanie rynku.

Natomiast zgodnie z ostatnim oficjalnym oświadczeniem, jakie posiadamy, Kia e-Soul miała trafić do naszego kraju w II połowie 2019 roku, a Kia e-Niro – w I kwartale 2020 roku:

> Kia e-Soul w Polsce wcześniej niż e-Niro. e-Soul w II połowie 2019, e-Niro w 2020

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]