Baterie w samochodach elektrycznych zużywają się z wiekiem. Akumulatory w elektrykach tracą pojemność, ponieważ są nieustannie używane. Jaka duża jest to strata? W przypadku Tesli – niewielka.

Ile wytrzymują baterie w samochodzie elektrycznym?

Portal Teslanomics przygotował zestawienie utraty pojemności baterii w samochodach Tesla Model S i Tesla Model X wraz z wiekiem i przebiegiem. Wynika z niego, że baterie w Teslach zużywają się niezwykle wolno:

Utrata pojemności akumulatorów w Teslach. Dane na temat aktualnej pojemności, wieku i przebiegu auta pochodziły od użytkowników na całym świecie (c) Ben Sullins / Teslanomics

Według danych właścicieli Tesli, po roku bateria ma około 98 procent pierwotnej pojemności, po dwóch latach – około 97,5 procent, po trzech latach – 97,2 procent i tak dalej.

> Co z akcyzą na samochody elektryczne? Zostanie zniesiona w 2018 roku? [projekt ustawy]

Utrata pojemności baterii w zależności od przebiegu

Jak to wygląda w zależności od przebiegu? Po pierwszych 100 tysiącach kilometrów baterie w Tesli mają 97,4 procent pierwotnej pojemności, po 200 tysiącach – 97,1 procent pojemności, po 300 tysiącach – 96,8 procent pierwotnej pojemności.

Dla porównania: podobne zestawienie przygotowała dla swojej floty firma Tesloop. W tym przypadku baterie w Teslach utraciły 6 procent pojemności przy 322 tysiącach kilometrów przebiegu.

> Jak obliczyć zawartość alkoholu we krwi – Alkoholowe Liczydełko DO POBRANIA

Wykres utraty pojemności baterii w Tesli można zobaczyć tutaj:

Warto przy okazji nadmienić, że dane dotyczą baterii „18 650”, czyli o średnicy 18 milimetrów i długości 65 milimetrów. W Tesla Model 3 wykorzystywane będą akumulatory o zupełnie nowych ogniwach „21 70”, czyli 21 milimetrów średnicy i 70 milimetrów długości.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 14 głosów Średnia: 4.9]