Renault Zoe to mały, ale ciekawy samochód elektryczny. Jednak jego atrakcyjność znacząco obniżał obowiązkowy abonament na baterię („akumulatory trakcyjne”) – ale to już przeszłość. Od 2017 roku Zoe można kupić bez abonamentu.

Renault Zoe z abonamentem i bez

Renault Zoe to samochód elektryczny segmentu B, a więc wielkości Toyoty Yaris. Nawet w najdroższej opcji – z kołami 17 cali – samochód ma ponad 200 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu, a przy mniejszych kołach i dobrej pogodzie zasięg rośnie do 230-270 kilometrów.

> Najbardziej oszczędne samochody elektryczne na świecie [RANKING Top 10]

Do niedawna auto można było kupić wyłącznie z wynajmem akumulatorów trakcyjnych. To znaczy, że samochód stawał się naszą własnością, ale jego bateria – już nie. Na szczęście od 2017 roku to się zmieniło.

Koszt baterii: 32 tysiące złotych, najtańszy miesięczny abonament: 309 złotych

W tej chwili w ofercie Renault znajdują się takie oto modele Renault Zoe w następujących cenach:

  • Renault Zoe R90 22 kWh: 89,9 tysiąca złotych z wynajmem baterii / 121,9 tysiąca złotych z bateriami na własność.
  • Renault Zoe R90 Z.E. 40 (41 kWh): 100 tysięcy złotych z wynajmem baterii / 132 tysiące złotych z bateriami na własność
  • Renault Zoe Q90 Z.E. 40 (41 kWh): 103 tysiące złotych z wynajmem baterii / 135 tysięcy złotych z bateriami na własność.

Jak widać różnica w cenie wynosi 32 tysiące złotych. Tymczasem najtańsza miesięczna opłata za wynajem akumulatora trakcyjnego wynosi 309 złotych przy rocznym przebiegu mniejszym niż 7,5 tysiąca kilometrów. Oznacza to, że ceny wyrównują się po niecałych 9 latach.

Abonament na baterię w Renault Zoe w zależności od przejeżdżanego rocznie dystansu wynosi:

Na 3-4 lata abonament na baterie opłaca się… bardziej!

Jeśli jeździmy tyle, ile przeciętny Polak – czyli do 12,5 tysiąca kilometrów rocznie – i potrzebujemy większej baterii o pojemności 41 kWh, wtedy ceny obu samochodów zrównują się po nieco ponad 6 latach eksploatacji.

Wniosek? Jeśli kupujemy samochód na 3-4 lata, abonament na baterie opłaci nam się bardziej niż ich zakup już na starcie. Oczywiście abonament będzie minusem podczas odsprzedaży auta, ale w ostateczności zawsze możemy rozwiązać umowę z RCI Leasing i kupić baterie na własność.

Kompletny cennik Renault Zoe 2018 można pobrać tutaj.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 27 głosów Średnia: 4.3]