Złe wieści z Korei Południowej. Po masowych akcjach przywoławczych spowodowanych (samo)zapłonami baterii i problemami z hamulcami, Hyundai rozważa zakończenie sprzedaży Kony Electric na terenie macierzystego kraju. Auto miałoby nadal być dostępne w Europie.

Umiera Hyundai Kona Electric, nadejdzie Hyundai Ioniq 5?

Z komunikatu Reutersa wynika, że producent albo planuje, albo już podjął decyzję o zakończeniu sprzedaży Kony Electric w Korei Południowej (źródło). Powodem mają być problemy trapiące samochód w ostatnich latach, a związane m.in. z zanieczyszczonymi ogniwami LG Chem. Nie było ich wiele (13 lub 16 zapłonów; LG odżegnuje się od winy), ale producent poważnie podszedł do tematu. Szczególnie, że niedługo później wyszedł na jaw kłopot z hamulcami w 50 864 Konach Electric i wodorowych Nexo.

> Hyundai rozważa wezwanie do serwisów 77 tysięcy Kon Electric sprzedanych na całym świecie

Korea Południowa generuje dziś 1/4 popytu na elektrycznego crossovera Hyundaia, więc rozważane są różne opcje w związku z nadchodzącym debiutem Ioniqa 5. W Europie od stycznia do końca października Kona Electric była trzecim najpopularniejszym samochodem elektrycznym po Renault Zoe i Tesli Model 3. Dlatego auto może zniknąć ze sprzedaży w Korei, ale zostać na naszym kontynencie.

Nie jest jasne, czy model utrzyma się w salonach, gdy na rynku oficjalnie zadebiutuje pierwsze auto na platformie E-GMP, wzmiankowany Hyundai Ioniq 5. Samochód ma się pojawić w Europie już w kwietniu-maju 2021 roku, będzie większy niż Hyundai Kona Electric (D-SUV kontra B-SUV dla Kony Electric). Zgodnie z wstępnymi obliczeniami redakcji www.elektrowoz.pl, ceny Hyundaia Ioniq 5 powinny startować od około 195 tysięcy złotych dla wersji z baterią o pojemności 58 kWh.

> Hyundai Ioniq 5: ceny od 194,5 tys. złotych za konkurenta Modelu Y?

Platforma E-GMP. Powstanie na niej Hyundai Ioniq 5 i Kia CV. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z nazwą roboczą (c) Hyundai-Kia

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 3.3]