Amazon i General Motors są ponoć zainteresowane inwestycją w Riviana. Firmy chcą nabyć mniejszościowe udziały w startupie motoryzacyjnym, dzięki czemu miałby on pieniądze na uruchomienie linii produkcyjnych. Niewykluczone, że dodatkowe finansowanie pozwoliłoby Rivianowi zadebiutować z elektrycznym pickupem przed premierą Tesli Pickup.

Rivian jest skazany na sukces?

Elektryczny SUV Rivian R1S oraz pickup R1T od czasu premiery nieustannie wzbudzają zainteresowanie. Elektryki zbudowane na dostarczonym przez Forda podwoziu obiecują bardzo dobre zasięgi, doskonałe parametry techniczne oraz sporą ilość przestrzeni dla pasażerów (R1S) lub na towary (R1T).

Rivian R1T, czyli elektryczny pickup

Rivian R1S, elektryczny SUV

Rynek pickupów to w Stanach Zjednoczonych bardzo lukratywny segment, a kto pierwszy zadebiutuje na nim z samochodem elektrycznym, ma szansę na gigantyczny sukces. Aktualnie w tym segmencie najlepiej radzi sobie Ford, dlatego pojawiały się plotki, że to właśnie ten producent stanie się ważnym udziałowcem Riviana. Nic takiego nie zaszło, a na ulicach wyśledzono zakamuflowanego elektrycznego Forda F-150.

Elektryczny Ford F-150 (c) InsideEVs

Oczywiście rozmowy Amazona, General Motors i Riviana mogą zakończyć się fiaskiem – o czym ostrzega informator Reutersa, dzięki któremu agencja dotarła do tych informacji. Warto jednak mieć nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo Rivian to intrygująca propozycja: każde auto ma mieć 4 silniki elektryczne o mocy 147 kW (200 KM) na koło i 7 000 lub 14 000 Nm momentu obrotowego (całkowity moment obrotowy na styku koła-podłoże). Mimo 2,65-2,67 tony wagi samochód miałby się rozpędzać do 97 km/h (0-60 mph) w czasie od 3 do 4,9 sekundy, w zależności od wersji.

Akumulatory Rivianów mają mieć od 105 do 180 kWh pojemności, co powinno pozwolić na przejechanie od 370 do 660 kilometrów na jednym ładowaniu (deklaracje producenta; wyglądają na realne). Auta na razie istnieją wyłącznie jako wczesne prototypy, a data rozpoczęcia sprzedaży nie jest jeszcze znana. Producent pozyskuje właśnie finansowanie, by móc uruchomić produkcję samochodów.

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]