Na kanale Whole Mars Catalog na YouTube pojawiło się nagranie z przejazdu Teslą Model 3 z San Francisco do Los Angeles bez aktywnego udziału człowieka, nie licząc podjazdu do Superchargerów i interwencji przy przeszkodzie, która nagle pojawiła się na drodze. Jak mówi twórca nagrania, podróż nie była idealna, ale mimo wszystko się udało.

FSD beta w akcji. Na razie możemy tylko popatrzeć

W trakcie trasy o długości około 620 kilometrów konieczne były dwa postoje na Superchargerach. Dlatego właściciel samochodu zachęca do podobnego eksperymentu kogoś z Teslą Model S Long Range Plus, bo jej zasięg powinien wystarczyć na pokonanie drogi bez ładowania.

Nie udało nam się wychwycić momentu z wspomnianą przeszkodą – prawdopodobnie jest w 12:38, gdy pojawia się cięcie – natomiast wrażenie zrobiła na nas początkowa jazda po mieście oraz moment w 8:14, gdy Tesla nie próbowała się przeciskać przy stojącej krzywo ciężarówce. FSD najwyraźniej rozumiało, że choć jest przed nim jeszcze kawałek wolnego pasa, to wjedzie nań naczepa, gdy ciągnik ruszy:

Przy uważnym oglądaniu zauważymy, że Tesli zdarza się podejmować dziwne decyzje przy skrętach, np. przejeżdżać ciągłe linie (patrz choćby 14:20), by ustawić się za skręcającym samochodem:

Co ciekawe, w niektórych momentach możemy zauważyć, że kierowca podkręca szybkość do około 145 km/h (90 mph), podczas gdy ograniczenie jest do 113 km/h (70 mph). Tłumaczył to względami bezpieczeństwa (!) i chęcią utrzymania szybkości podobnej, do innych pojazdów na drodze. Nie tylko w Polsce więc 140-150 km/h uznaje się za prędkość podróżną na dwujezdniowej drodze, nawet jeśli znajduje się na niej ograniczenie do 110-120 km/h.

FSD beta nie jest na razie dostępne nigdzie poza wybranymi lokalizacjami w Stanach Zjednoczonych. Następna w kolei ma być Kanada, a w przyszłości również inne kraje. W Polsce przez pewien czas jego namiastkę miał Czytelnik Bronek, choć jeszcze ze starymi wizualizacjami. Nie da się wykluczyć, że podobne testy na wytypowanych kierowcach odbywają się też w innych krajach europejskich, które oficjalnie mają FSD mocno okrojone dyrektywami UNECE.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]