Interesujące doniesienia Automotive News, choć raczej tylko dla Stanów Zjednoczonych. Otóż portal donosi, że Ford pracuje nad dwoma czysto elektrycznymi SUV-ami / crossoverami o roboczych nazwach CDX746 i CDX747. Wymiarowo samochody mają być podobne do Forda Edge i Lincolna Nautilusa, ale powstaną na nowej platformie dla aut zasilanych bateryjnie.

Elektryczne SUV-y Forda w Stanach Zjednoczonych

Obydwa samochody mają być modelami „2023”, a ich produkcja wystartuje pod koniec 2022 lub na początku 2023 roku. Ford Edge i Lincoln Nautilus należą do klasy D-SUV, stosują zbliżone rozwiązania i platformy. W 2019 roku obydwa modele przechodzą drobny facelifting, ale z informacji Automotive News wynika, że na warianty czysto elektryczne poczekamy jeszcze 3-4 lata (źródło).

Ford zadeklarował, że do 2022 roku wprowadzi na światowe rynki 16 samochodów elektrycznych, a na zasilane bateryjnie zespoły napędowe wyda w sumie 11 miliardów dolarów (równowartość 43 miliardów złotych). Już dziś wiadomo, że europejskie warianty elektrycznych Fordów zostaną zbudowane na bazie platformy MEB Volkswagena.

> Mercedes EQ Power w klasie A i B. Na rynek wchodzą hybrydy plug-in: Mercedes A250e oraz Mercedes B250e

Oprócz tego amerykański producent wprowadził na chiński rynek elektrycznego Forda Territory EV oraz zapowiada rozpoczęcie sprzedaży elektrycznego crossovera inspirowanego Mustangiem. Trwają również prace nad elektryczną wersją pickupa, Forda F-150.

Firma nie ucieka jednak całkowicie od samochodów spalinowych. Regularnie podkreśla, że chce przeprowadzić elektryfikację stopniowo. Choćby dlatego w ramach akcji „Go Electric” w kwietniu 2019 roku zaprezentowano… hybrydy:

> Ford z akcją „Go Electric”: Kuga Plug-in Hybrid, Fiesta EcoBoost Hybrid, Turneo Plug-in Hybrid

Zdjęcie otwierające: ilustracyjne, tył Forda Territory EV przeznaczonego na rynek chiński (c) Ford

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]