Nasz Czytelnik przesłał nam kolejne nagrania z postępów prac nad placu budowy w Gruenheide pod Berlinem. Pojawiają się głosy, że Niemcy rzeczywiście mogą postawić fabrykę szybciej niż Chińczycy. Zastosowanie prefabrykatów sprawia, że konstrukcje rosną w oczach, choć Tesla nadal nie ma wszystkich wymaganych zgód na uruchomienie zakładu.

Giga Berlin rośnie tak, że Tesle Model Y „Made in Germany” za rok są całkowicie realne

„Tesle Model Y dla kontynentu europejskiego wyjadą z podberlińskiej Gigafactory”. Gdy Elon Musk podał tę informację publicznie, pojawiło się powątpiewanie, czy Tesla zdąży z samochodami przed końcem roku 2021. Tymczasem producent prze do przodu mimo pandemii koronawirusa, pierwsze elektryczne crossovery mają zjechać z taśm montażowych niemieckiej fabryki już w lipcu 2021 roku – za 11 miesięcy!

Na nagraniu placu budowy sprzed kilku dni, które wykonał nasz Czytelnik, widać, że teren jest już wyrównany oraz pojawiły się pale (filary hali?). Te pale dosłownie dwa dni później zostały połączone stalową konstrukcją, zapewne służącą do stabilizacji stropu i dachu. W głębi widać też piętrowe budowle wykonane z betonu. Niedawno Musk chwalił się, że szybki wzrost budowli to zasługa prefabrykatów:

A oto nagranie z drona z kanału Giga Berlin:

Wiemy już też, jak fabryka będzie wyglądać po uruchomieniu oraz że będą w niej powstawały zupełnie nowe ogniwa Li-ion. Intensywniejszy ma być też czerwony kolor lakieru dostępny w Europie, bo kalifornijskie prawo zabrania stosowania większości lakierów na bazie rozpuszczalników (oprócz przezroczystego) na rzecz lakierów akrylowych.

> W Giga Berlin, niemieckiej fabryce Tesli, będą powstawały „zupełnie nowe ogniwa”

Ciekawostką jest brak zgód środowiskowych, Tesla nadal nie wszystkich koniecznych pozwoleń. Gdyby więc okazało się, że zgody nie zostaną wydane, producent musiałby przywrócić teren do stanu pierwotnego.

Duży album zdjęć z nowymi zdjęciami z placu budowy można znaleźć TUTAJ. Warto zajrzeć.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 5]