Na zjeździe akcjonariuszy Tesli firma pokazała najnowsze prototypy Tesli Roadster oraz Tesli Model Y. Jednocześnie Elon Musk zapowiedział, że „nie minie dużo czasu” do chwili, gdy firmie uda się stworzyć auto o realnym zasięgu 640 kilometrów. Najlepsze samochody konkurencji osiągają dziś realnie 1/2-2/3 tej wartości.

Samochody z zasięgiem powyżej 400 km? Tesle i… Hyundai Kona Electric

Gdy przychodzi do realnych zasięgów samochodów elektrycznych (EPA), konkurencja Tesli wygląda dramatycznie źle, kiedy spojrzymy na wartości powyżej 400 kilometrów. Z produkowanych dziś samochodów znajdziemy tam tylko Tesle i jednego Hyundaia Kona Electric (415 km) oraz cały szereg obietnic, założeń, deklaracji i pojazdów z przyszłości (Nio, Byton, Audi, …).

Elon Musk od 2012 roku przypomina, że konkurencja „nadal” nie wyprodukowała auta porównywalnego do Tesli Model S 85, która osiągała wtedy 426 kilometrów zasięgu. Faktycznie: dziś, w 2019 roku, nie istnieje limuzyna segmentu E, która osiągnęłaby identyczny wynik. Więcej: nie jest produkowany żaden samochód elektryczny niebędący Teslą, który osiągnąłby identyczny wynik – choć od premiery auta minęło siedem lat.

Wnętrze prototypowej Tesli w 2009 roku (c) Tesla

Tesla prowadzi dziś nie tylko w kwestii pojemności baterii, ale także w kwestii efektywności energetycznej podczas jazdy. Dopiero te dwa czynniki sprawiają, że samochody kalifornijskiego producenta mogą pokonywać na jednym ładowaniu większe odległości niż konkurencja – nawet gdy ta ostatnia zastosuje baterie o podobnych pojemnościach:

Efektywność energetyczna samochodów elektrycznych klasy premium (c) Tesla podczas spotkania akcjonariuszy. Warto dodać, że najbardziej oszczędnym samochodem elektrycznym jest dziś Hyundai Ioniq Electric

Musk pochwalił dział zajmujący się zespołem napędowym i zapowiedział, że nie minie zbyt wiele czasu, gdy Tesla będzie miała samochód o zasięgu 640 kilometrów. Łatwo policzyć, że taka wartość dla spokojnej jazdy w trybie mieszanym oznacza 400-500 kilometrów zasięgu autostradowego przy jeździe z szybkością 120-140 km/h.

Według opublikowanych niedawno plotek samochody oferujące taki zasięg mogą pojawić się już za kilka miesięcy:

> Tesle Model S (2020) i Model X (2020) z trzema silnikami i zasięgiem w okolicy 640 km [plotki]

Ilustracja otwierająca: Tesla Model Y (na pierwszym planie po lewej) i Tesla Roadster (z bliska po prawej) na spotkaniu akcjonariuszy Tesli (c) Matthew Bradshaw / Instagram

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3.5]