Firma DS – marka premium Grupy PSA – zaprezentowała elektrycznego DS 3 Crossback E-Tense i zapowiedziała zelektryfikowaną wersję DS 7 E-Tense. Rok 2019 ma być rokiem elektryfikacji w DS, a dwa wspomniane modele będą głównymi przedstawicielami trendu.

Samochody elektryczne w DS już w 2019 roku

DS 3 Crossback E-Tense to zawieszony nieco wyżej hatchback na 18-calowych kołach (crossover). Ma oferować „ponad 300 kilometrów” zasięgu WLTP, co powinno przełożyć się na 240-280 kilometrów realnego zasięgu [EPA] w trybie mieszanym. Łatwo na tej podstawie oszacować, że bateria powinna mieć 40-50 kWh pojemności, co nieźle pasuje do prezentowanej już w 2017 roku platformy e-CMP:

Producent obiecuje ponadto, że auto będzie miało 136 KM (110 kW) mocy i pozwoli na uzupełnienie 80 procent baterii w 30 minut. Na tle możliwości innych samochodów na rynku trudno uznać to za szczególne osiągnięcie – łatwo wyliczyć, że DS 3 E-Tense obsłuży szybkość ładowania do 50 kW (DC).

> Nowy VW Golf (2019) z dwoma wariantami Golfa GTE i wersją na gaz ziemny

Jako że DS chce być producentem aut luksusowych, DS 3 Crossback E-Tense prezentuje się dość ekstrawagancko. Tył na pewno przyciągnie wzrok, a kształty świateł będą kojarzyć się z Porsche Macan czy Mercedesem EQC:

Tył DS3 Crossback E-Tense

Tył Porsche Macan (2018)

Tył elektrycznego Mercedesa EQC

Na renderingach bok ani przód nie zachwycają, przynajmniej naszym zdaniem. Ot, kolejny samochód z przodem udającym większy niż jest w rzeczywistości. Z punktu widzenia aerodynamiki dużym plusem są schowane w nadwoziu klamki (wysuwają się w razie potrzeby), natomiast znak zapytania stawiamy przy dziwnym fragmencie blachy na tylnych drzwiach:

We wnętrzu DS 3 Crossback dominują czworokąty nawiązujące do kształtów z logo marki. Nie da się nie zauważyć HUD-a w postaci przeziernej płytki oraz dużego wyświetlacza na środku auta:

Warto zwrócić uwagę, że gdy Grupa PSA pokazywała światu platformę e-CMP w 2017 roku, to jeździła ona z bardzo podobnym nadwoziem. Prawdopodobnie już wtedy planowano, że trafi ona do DS 3 Crossback E-Tense – zarysy tyłów samochodów z poniższej i powyższych wizualizacji są bardzo podobne:

Oprócz DS 3 na rynku ma się pojawić również hybryda plug-in DS 7 Crossback E-Tense. Samochód będzie większy, zostanie wyposażony w napęd 4×4 i będzie dysponował mocą 300 KM. Oczywiście dostępne są też silniki spalinowe, ale z naszego punktu widzenia nie są one szczególnie ciekawe.

Dodatkowe informacje: DS Automobiles

|REKLAMA||/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]