BYD ujawnił dalsze szczegóły na temat modelu BYD Yangwang U8. Producent twierdził od początku, że auto będzie w stanie „brnąć” w wodzie, co zostało zinterpretowane jako możliwość pływania zbliżoną do tej, którą zapowiadał Elon Musk w Cybertrucku. Teraz wiemy już nieco więcej: w awaryjnych sytuacjach Yangwang U8 może płynąć z szybkością 3 km/h dzięki klasie wodoodporności IP68. Maksymalny dozwolony czas kontaktu z wodą to 30 minut.

BYD Yangwang U8 – trochę amfibia, trochę nie

BYD Yangwang U8 to hybryda plug-in z turbodoładowanym silnikiem spalinowym o pojemności 2 litrów. Z opisu wynika, że jest to hybryda szeregowa, więc silnik spalinowy pełni wyłącznie rolę generatora energii, bo oprócz niego auto wyposażono w aż cztery (!) silniki elektryczne, każdy o mocy 220 kW/299 KM (!). Najciekawsza w nim jest oczywiście możliwość pływania uzyskiwana dzięki mechanizmowi Emergency Float. Na skrócie z premiery widać ją w okolicy 0:40 min.:

Yangwang U8 nie zamienia się w łódź, z jego podwozia nie wysuwa się śruba podobna do tej, którą znamy z filmów z Jamesem Bondem. SUV kręci kołami, co pozwala na płynięcie z szybkością do 3 km/h. Samochód może mieć kontakt z wodą przez maksymalnie 30 minut, producent opisuje funkcję jako przydatną w sytuacji dużych opadów lub podtopień (źródło).

Czujniki Yangwanga U8 wykrywają, kiedy pojazd znajduje się w wodzie. Silnik spalinowy się wyłącza, wlot powietrza ulega zamknięciu. Kierowca otrzymuje informację, że SUV przełącza się w tryb Emergency Float, podaje też dane na temat głębokości i ułożenia samochodu. Producent zniechęca właścicieli do testowania mechanizmu, nalega wręcz, by unikać eksperymentowania, gdy bateria jest naładowana do mniej niż 20 procent.

Nominalna pojemność baterii Yangwanga U8 to 49,05 kWh, w normalnych warunkach powinna ona pozwolić na pokonanie do 180 jednostek CLTC (~115 km). Każdorazowe użycie Emergency Float oznacza konieczność wizyty w serwisie BYD-a, żeby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom pojazdu.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]