Niemiecki Kiloński Instytut ds. Gospodarki Światowej (IfW Kiel) ocenił, że w 2022 roku chiński rząd zaczął intensywnie dotować firmę BYD, w IV kwartale 2023 roku największego producenta samochodów elektrycznych na świecie. W 2022 roku przedsiębiorstwo otrzymało równowartość 2,1 miliarda euro (9 miliardów złotych), podczas gdy dwa lata wcześniej było to „zaledwie” 220 milionów euro (0,94 miliarda złotych). A na pieniądzach pomoc się nie kończyła, dotyczyła też łańcuchów dostaw.

BYD jako chiński czarny koń?

Wsparcie dla BYD-a raczej nie było przypadkiem. Chiny musiały dostrzec, że wyrasta im lokalny konkurent Tesli, który ma kompetencje we wszystkich ważnych dziedzinach (produkcja ogniw, produkcja samochodów itd.), a przy okazji zaspokaja lokalny rynek o auta elektryczne i tańsze modele hybrydowe ładowane z gniazdka. Pieniądze płynęły szerokim strumieniem, działanie tego rodzaju ma być zresztą w Chinach powszechne i funkcjonujące na znacznie większą skalę niż w Stanach Zjednoczonych czy Unii Europejskiej, zdradził ekspert IfW Kiel w rozmowie z Deutsche Welle (źródło).

Oprócz transferów finansowych lokalni producenci w Państwie Środka mieli dostęp do kluczowych surowców na preferencyjnych warunkach, korzystali z wymuszonych transferów technologii, a urzędnicy mniej im przeszkadzali. W 2023 roku chińskie firmy wyeksportowały 100 000 pojazdów z wszystkimi rodzajami napędów, głównie BEV-ów i hybryd. Aż 40 procent wszystkich elektryków trafiło do Europy.

BYD Seal wyjeżdżający z fabryki (c) BYD

Stany Zjednoczone już dziś nakładają na samochody elektryczne „Made in China” cło w wysokości 27 procent, przygotowują się też do kolejnego podniesienia stawek. Unia Europejska stosuje 10-procentową opłatę celną, ale chce ją zwiększyć do 25 procent i zastosować wstecznie do aut, które trafiły na Stary Kontynent przed lipcem 2024. Z dopłat chińskiego rządu najbardziej korzystają dziś klienci, którzy mogą kupić elektryki taniej, jednak dofinansowania są korzystne również dla… zachodnich producentów, którzy wytwarzają auta w zakładach ulokowanych w Państwie Środka.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 4.5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: