Podczas targów IAA 2019 w Frankfurcie, Oliver Zipse, nowy prezes BMW, zapowiedział linię BMW i Hydrogen Next, czyli generację samochodów BMW wyposażonych w ogniwa paliwowe. Pokazano także model BMW Concept 4 stanowiący wprowadzenie w serię 4, w ramach której na rynek trafi również elektryczne BMW i4.

BMW: nowy prezes, stare hybrydy plug-in

Za jeden z powodów, który zmiótł ze stanowiska poprzedniego prezesa, uważa się jego brak zaangażowania w rozwój samochodów elektrycznych oraz uparte obstawanie przy hybrydach plug-in jako najlepszym kierunku rozwoju dla BMW. Całkowicie elektryczne BMW i3 było bowiem autem pionierskim, ale później w koncernie nastąpiła sześcioletnia stagnacja, którą przerwało wprowadzenie na rynek Mini Electric jeżdżącego… na podwoziu BMW i3.

Kolejne ma być BMW iX3, które trafi na rynek dopiero w 2020 roku.

Wygląda na to, że nowy prezes, Oliver Zipse, na razie kontynuuje plany swego poprzednika. Ucieka on od twardego obstawiania jednej technologii, deklaruje natomiast, że klient powinien mieć wybór. Firma podtrzymuje twierdzenie, że do 2021 roku chce sprzedać 1 milion samochodów zelektryfikowanych, lecz nie podał spodziewanych proporcji dotyczących hybryd i czystych elektryków.

BMW i Hydrogen Next, czyli ogniwa paliwowe raz!

BMW nadal planuje się skupiać na rozwoju hybryd ładowanych z gniazdka (plug-in), ponieważ uważa je za wystarczająco ograniczające emisję. Nowością jest BMW i Hydrogen Next – model z ogniwami paliwowymi bazujący na BMW X5, który ma zostać zaprezentowany w 2022 roku (źródło). Zasilane wodorem auta mają być dostępne na szerszą skalę w 2025 roku.

Nie podano żadnych danych technicznych samochodów, zadeklarowano jednak, że w wypadku zapotrzebowania firma będzie gotowa je wyprodukować.

BMW Concept 4 jako zapowiedź BMW i4?

Na targach w Frankfurcie pojawiło się również BMW Concept 4, czyli sympatyczny model z dużym nosem i szerokim uśmiechem. Auto ma zawierać w sobie DNA marki, ma ucieleśniać estetyczną esencję brandu – duży grill ma stanowić nawiązanie do BMW 328 oraz BMW 3.0 CSi. Concept 4 to przedsmak całej serii 4, w ramach której na rynek wprowadzone zostanie również elektryczne BMW i4.

Niestety, w tym przypadku również nie podano żadnych szczegółów dotyczących rozwoju linii. Pozostają nam więc starsze domysły, zdjęcia zamaskowanych egzemplarzy i oczekiwanie na rok 2021, gdy BMW i4 zadebiutuje na rynku:

> BMW i4 sfotografowane na lawecie. Wygląda… dość normalnie [InsideEVs]

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 2]