Hyundai Ioniq 5 zaintrygował świat parametrami technicznymi. Następnym samochodem na platformie E-GMP, który ujrzy światło dzienne, jest Kia CV. Jej specyfikacja powinna być zbliżona do Hyundaia, ale z zamaskowanych kształtów wynika, że Kia też może nas zaskoczyć.

Kia CV jako pierwsze rodzinne kombi z napędem elektrycznym?

Kto chciałby kupić elektryka, który nie jest crossoverem/SUV-em, ale pozwala na spakowanie się na wyjazd z całą rodziną, bo ma nadwozie typu kombi, to… dziś nie kupi niczego. Żaden z producentów nie oferuje dziś elektrycznego kombi, większość poszła w crossovery/SUV-y, niektórzy zaoferowali nam hatchbacki lub sedany. Zanosiło się na to, że pierwszym przystępnym cenowo kombi bez silnika spalinowego będzie Volkswagen ID. Space Vizzion (ID.6 kombi?):

Jednak Niemiec, Hank Scribner, zdołał uchwycić zamaskowaną Kię CV na stacji ładowania Ionity i jego zdjęcie sugeruje, że mamy do czynienia z autem kombi. Owszem, takie fotografie pojawiały się już w mediach, ale po raz pierwszy mamy do czynienia z fotką normalnego człowieka wykonaną normalnym telefonem, co pozwala nam na lepsze odczucie proporcji samochodu.

Jak informuje, samochód rozpędził się do maksymalnie 175 kW. Na zdjęciu z ładowarki widać 174 kW przy 43 procent baterii, napięcie 569 woltów i natężenie 306 amperów. Dla porównania: Hyundai Ioniq 5 trzymał 149 kW przy 80 procent, Kia prezentuje się więc gorzej.

Oczywiście nie możemy niczego przesądzać na podstawie raptem dwóch sytuacji, ale miałoby to sens. Dotychczas w konfrontacji Kia e-Niro vs Hyundai Kona Electric, e-Niro prezentowała się jako lepszy wybór (ten sam napęd, zbliżona lub niższa cena, klasyczny wygląd, przestronniejsza itd.). Gdyby teraz producent zdecydował się na mniejszą wewnętrzną konkurencję, Hyundai Ioniq 5 byłby nadmuchanym hatchbackiem (crossoverem) z lepszą specyfikacją, natomiast Kia CV mogłaby powalczyć w segmencie, w którym nie ma konkurencji – byłaby elektrycznym kombi z nieco słabszą specyfikacją niż starszy (i droższy) brat.

To oczywiście tylko spekulacje. Wszystkiego dowiemy się podczas premiery auta, która powinna mieć miejsce w marcu, najpóźniej w kwietniu 2021 roku.

Zdjęcie otwierające i wszystkie inne przedstawiające Kię CV: (c) Hank Scribner / Twitter

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4]