W 2019 roku ówczesne Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (szefowa: Jadwiga Emilewicz) chwaliło się, że Polska „może zapełnić lukę w procesie recyklingu baterii”. Ale choć do rozdzielenia było 100 miliardów euro, o nasze interesy najwyraźniej nikt nie zadbał i nie zmienił pierwotnych planów Battery Alliance. Recykling ogniw ma się odbywać w Belgii i Niemczech. Fortum właśnie uruchomiło u naszych zachodnich sąsiadów zakład zajmujący się odzyskiem surowców ze zużytych akumulatorów.

Fortum z zakładem recyklingu w Niemczech

Firma-córka Fortum Battery Recycling powstała w 2022 roku i właśnie otrzymała pozwolenie na przetwarzanie baterii w Kirchardt (Niemcy, źródło). Zakład już działa, jest gotowy na odbiór starych ogniw i akumulatorów, może przerobić rocznie ponad 3 000 ton baterii. Odzysk odbywa się mechanicznie, jego finalnym produktem jest czarna masa (ang. black mass), mieszanina wszystkich składników, z której można następnie wyekstrahować surowce.

Czarna masa ma trafiać do zakładu Fortum w Harjavalta (Finlandia), gdzie dojdzie do odzysku pierwiastków w niskoemisyjnych procesach hydrometalurgicznych. Surowce będą wypłukiwane z wykorzystaniem rozmaitych związków chemicznych i rafinowane przy użyciu prądu elektrycznego. Powinny osiągnąć taki poziom czystości, żeby mogły wrócić do procesu produkcji ogniw. Placówka w Harjavalta ma ruszyć z komercyjną działalnością „w ciągu kilku tygodni”.

Fortum chwali się, że opracowany przez firmę mechanizm jest najnowocześniejszy w Europie i pozwala na odzyskanie ponad 95 procent metali z pobateryjnej czarnej masy. Wśród nich wymieniono lit, kobalt, mangan i nikiel, kluczowe pierwiastki w nowoczesnych ogniwach Li-ion. Czarna masa jest produktem suchym, należy zatem założyć, że elektrolity i ich nośniki pełnią rolę odpadów. Podobnie może być z grafitem budującym anodę.

Demontaż baterii (c) Fortum

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: