Na twitterowym koncie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) pojawił się dość tajemniczy komunikat. Polska jako członek programu European Battery Alliance „może zapełnić lukę w procesie recyklingu baterii”. Czy to oznacza, że będziemy aktywnie budować kompetencje związane z ogniwami Li-ion i bateriami?

Europa: szóstka z mechaniki, trójka plus z elektryki

Od wielu lat mówi się, że Europa doskonale radzi sobie z mechaniką, ale gdy chodzi o produkcję ogniw elektrycznych, mamy zerowe znaczenie na świecie. Liczy się tutaj przede wszystkim Daleki Wschód (Chiny, Japonia, Korea Południowa) oraz Stany Zjednoczone za sprawą współpracy Tesli i Panasonica.

> ING: Samochody elektryczne będą w cenie spalinowych w 2023 roku

Dlatego z naszego punktu widzenia tak ważne jest zapraszanie do nas dalekowschodnich producentów, za sprawą których możemy zbudować kadrę naukową posiadającą właściwe kompetencje. Jeszcze ważniejsza jest unijna inicjatywa o nazwie Europejski Sojusz Bateryjny (European Battery Alliance), w ramach której Niemcy namawiają kolejne państwa do budowania fabryk ogniw litowo-jonowych i baterii, by w ten sposób zaspokoić potrzeby przemysłu m.in. motoryzacyjnego.

> Polska i Niemcy będą współpracować nad produkcją baterii. Skorzystają Łużyce

Wpis na koncie MPiT sugeruje, że na terenie Polski może odbywać się jakaś część recyklingu baterii. Jednak z komunikatu prasowego na stronach Komisji Europejskiej (źródło) wynika, że Polska z Belgią zajmie się przygotowaniem składników chemicznych niezbędnych w procesie produkcji. Pierwiastki będą pozyskiwane w Szwecji, Finlandii i Portugalii, produkcja ogniw ma przebiegać w Szwecji, Francji, Niemczech, Włoszech i Czechach, a recykling będzie odbywał się w Belgii i Niemczech – nie do końca zatem wiadomo, jaka ma być rola Polski w „zapełnianiu luki” (źródło).

Na program przeznaczono 100 miliardów euro (równowartość 429 miliardów złotych), cały łańcuch produkcji i recyklingu ogniw oraz baterii ma ruszyć w 2022 lub 2023 roku.

Na zdjęciu: Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej i Eksploracji Kosmosu z Jadwigą Emilewicz, ministrem przedsiębiorczości i technologii

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować reklamy poniżej: