Ionity pochwaliło się wprowadzeniem na rynek nowych, znacznie bardziej charakterystycznych stacji ładowania. Mają one 2,6 metra wysokości i wyposażone są w prostokąt świetlny, który ma ułatwiać odnalezienie punktów ładowania nocą, gdy trudno odróżnić klasyczne ładowarki od skrzynek z transformatorami.
Nowe stacje ładowania Ionity
Ionity od początku chwaliło się wysokimi i smukłymi stacjami ładowania zwieńczonymi ni to lampami, ni świetlistymi prostokątami. Jakież więc było zdziwienie branży, gdy okazało się, że pierwsze wdrożenia to po prostu klasyczne, białe lub szare klockowate urządzenia.
Zaprezentowane na starcie wzornictwo nie było przypadkowe: Ionity chciało, żeby stacje ładowania odróżniały się od automatów biletowych czy skrzynek z transformatorami. Jednak najwyraźniej dopiero teraz technologia dogoniła wymagania: nowe urządzenia nie są aż tak smukłe, jak na wizualizacjach, ale są już wysokie i zawierają prostokątną lampę na górze:
Ten ostatni element nie tylko oświetla miejsce parkingowe, ale pozwala też na dostrzeżenie stacji ładowania z większej odległości. Świetlny prostokąt ma zmieniać swój kolor w zależności od stanu stacji ładowania. Jednocześnie urządzenia wyposażono w łatwy do zrozumienia interfejs, który zorganizowano w postaci uporządkowanej struktury.
> Hyundai i Kia dołączają do Ionity. To BARDZO dobra wiadomość
Ionity nie wspomina o wyższej mocy ładowania, dlatego łatwo wywnioskować, że urządzenia nadal obsługują moc do 175/350 kW.
Cennik Ionity + sieć w Polsce
W tej chwili (wrzesień 2019) sieć Ionity liczy około 140 stacji ultraszybkiego ładowania w całej Europie, 50 kolejnych jest w trakcie budowy. Do końca 2020 roku ma działać 400 lokalizacji, z czego 12 zostanie uruchomionych w Polsce:
> Stacje ładowania Ionity w Polsce przy autostradach A1, A2 i A4. Łącznie 12 lokalizacji
Cennik Ionity zakłada, że w pilotażowym okresie wszystkie ładowania kosztują 8 euro, funtów lub franków szwajcarskich (w krajach skandynawskich: 80 koron), niezależnie od ilości pobranej energii. Warto dodać, że ta pochodzi w całości ze źródeł odnawialnych.