Tak dużego jednorazowego przetargu jeszcze nie było. Zielona Góra ogłosiła chęć zakupu autobusów elektrycznych i zadeklarowała gotowość wydania prawie 100 milionów złotych. Przetarg wygrał Ursus, który dostarczy do miasta 47 nowych autobusów elektrycznych.

Zielona Góra wybrała autobusy elektryczne Ursus

W zielonogórskim przetargu tylko dwie firmy spełniły wymogi formalno-prawne: Solaris i konsorcjum Ursus Bus 7 (w skład którego wchodzą Ursus Bus i Ursus). Solaris wycenił ofertę na 102 miliony złotych, Ursus Bus 7 – którego w dalszej części artykułu będziemy nazywać po prostu „Ursusem” – na 96 milionów złotych. Głównym kryterium wyboru oferty była cena.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Pierwsza dostawa autobusów ma zostać dokonana już 1 lipca, a zakończenie wdrożenia przewidziano na 30 listopada 2018 roku. Oznacza to, że Ursus ma nieco ponad rok na wytworzenie i dowiezienie do Zielonej Góry 47 autobusów elektrycznych.

> ZIELONA GÓRA: Przywileje dla samochodów elektrycznych i hybrydowych [SPIS]

Jakie autobusy elektryczne będą jeździć w Zielonej Górze?

Ursus w przetargu zaoferował model City Smile LFE o długości 12 metrów, każdy o wartości 1 668 962,1 złotych. Według wcześniejszych deklaracji producenta, autobusy mogą posiadać baterię o pojemności 175 kilowatogodzin (kWh), ale możliwe jest ich powiększenie do 250 kWh.

Według Ursusa zasięg City Smile wynosi między 100 a 170 kilometrami i oczywiście zależy od stylu jazdy, pogody i obciążenia. Można zatem założyć, że autobus pokona na jednym ładowaniu średnio około 130 kilometrów – a to oznacza pół dnia jazdy po mieście bez konieczności podpinania się do ładowarki!

> Czy warto kupić samochód elektryczny? Odpowiedź: WARTO [6 mocnych argumentów ZA]

Ursus City Smile mieści około 100 osób i jest pojazdem całkowicie bezemisyjnym, co firma bardzo chętnie podkreśla w komunikatach prasowych:

W odróżnieniu od pojazdów spalinowych czy hybrydowych – które są wyposażane w mały silnik Diesla – elektrobus Ursusa jest całkowicie zeroemisyjny. Oznacza to, że nie emituje żadnych spalin do atmosfery, dzięki czemu pozytywnie wpływa na środowisko. Dodatkowo podczas ruszania z przystanku wytwarza czterokrotnie mniej hałasu niż autobusy z napędem diesla i hybrydowym.

Ursus wygrał w Zielonej Górze, rynek zareagował entuzjastycznie

Polski rynek ogarnęła euforia po ogłoszeniu wyniku przetargu. W dniu ogłoszenia zwycięzcy, akcje Ursusa podskoczyły z 3,80 do 4,47 złotego. To był drugi najwyższy skok tego dnia.

> LEGNICA /ładowarka/: Ferio, Chojnowska 41, 59-220 Legnica

Autobusy elektryczne na Facebooku – POLUB NAS:

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.9]