8 czerwca 2019 roku we Wrocławiu Fortum Polska rozpocznie przelot nad naszym krajem z wykorzystaniem samolotu elektrycznego Pipistrel Alpha Electro. Samolot pokona dystans z Wrocławia do Warszawy, odwiedzi po drodze też Częstochowę i Górny Śląsk. Baterie wystarczają na 55 minut lotu i mają 30 minut rezerwy.

Pierwszy samolot elektryczny w Polsce: Pipistrel Alpha Electro

Pipistrel Alpha Electro wyposażony jest w baterię o pojemności 21 kWh (prawdopodobnie pojemność całkowita; użyteczna: 17 kWh), która wystarczy na niecałą godzinę lotu. Dla bezpieczeństwa pasażerów akumulatory zostały zdublowane, w zapasie pozostaje więc drugie tyle. Silnik elektryczny waży zaledwie 14 kilogramów i dysponuje mocą 60 kW (82 KM), która pozwala na osiągnięcie szybkości przelotowej 157 km/h.

Samolot wykorzystuje zaprojektowaną specjalnie dla niego ładowarkę o mocy 20 kW. Proces uzupełniania energii ma trwać godzinę (źródło), ale możliwa jest też wymiana modułów bateryjnych, co widać na zdjęciu powyżej.

Pipistrel Alpha Electro wyruszy z Wrocławia 8 czerwca 2019 roku. Ma odwiedzić Górny Śląsk i Częstochowę, a docelowo trafi do Warszawy. Zapytaliśmy Fortum Polska o szczegółowy plan lotu oraz o możliwość obejrzenia samolotu z bliska – zaktualizujemy tekst, gdy otrzymamy dodatkowe informacje.

Sporo dodatkowych informacji o samolocie zawarto w filmie zamieszczonym na kanale AVweb. Warto obejrzeć:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]