Oddział Volvo Construction Equipment (pol. Maszyny Budowlane) po raz pierwszy w historii poinformował o możliwości rejestracji na maszyny budowlane z napędem elektrycznym. Na pierwszy ogień poszła koparka Volvo ECR25 Electric oraz spychacz Volvo L25 Electric.

Elektryczne maszyny budowlane Volvo CE

Na nowe maszyny można się obecnie zarejestrować z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii i Francji (źródło). Wkrótce planowane jest rozszerzenie dostępności listy na inne kraje europejskie. Produkcja ruszy latem bieżącego roku, o czym osoby posiadające rezerwacje zostaną wcześniej powiadomione. W pierwszym rzucie dostępne będą Volvo ECR25 Electric oraz Volvo L25 Electric.

Jak deklaruje Volvo CE, elektryczne maszyny budowlane zostały zaprojektowane z myślą o firmach, które wykonują prace w miastach oraz na terenach, na których może być istotne obniżenie poziomu hałasu dobiegającego z placu budowy. Elektryki wymagają mniejszej ilości prac konserwacyjnych, ale uczciwie trzeba dodać, że chwalono się tym już kilka lat temu przy nowych wersjach z silnikami Diesla.

> Volvo CE zapowiada elektryfikację niektórych małych maszyn budowlanych i wstrzymanie rozwoju wariantów z dieslem

Koparka Volvo ECR25 Electric dysponuje baterią o pojemności 20 kWh i silnikiem elektrycznym o maksymalnej mocy 30 kW. Producent obiecuje, że może ona funkcjonować „do 4 godzin”. W spychaczu Volvo L25 Electric zastosowano baterię o pojemności 39 kWh, która pozwala na pracę „do 8 godzin”. Nie podano cen żadnej z maszyn.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]