Trwają prace nad Ustawą o elektromobilności. Jedną z wprowadzanych zmian jest modyfikacja tablic rejestracyjnych, które powinny wskazywać na rodzaj wykorzystywanego paliwa. Samochody elektryczne będą prawdopodobnie otrzymywały tablice z lekko zielonym tłem – tak samo, jak to ma miejsce w niektórych krajach na świecie.

Nowe tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych

Artykuł 53. najnowszego projektu Ustawy o elektromobilności zakłada, że samochody elektryczne będą posiadały oznaczenie wskazujące rodzaj wykorzystywanego paliwa. Najbardziej prawdopodobna jest opcja, że tablica rejestracyjna w samochodzie elektrycznym będzie miała zielonkawe, kojarzące się z ekologią tło (patrz zdjęcie na górze – tablica elektrycznego samochodu na Węgrzech).

> Elektryczny Renault Kangoo ZE – CENA od 143 787 zł, baterie 33 kWh, zasięg 181 km, BEZ złącza szybkiego ładowania

Oprócz tego auta elektryczne – jako forma ekologicznego transportu – zostaną wpuszczone na buspasy. Tutaj jednak ostateczną decyzję będą podejmowały lokalne władze, które znają przepustowości swoich dróg. Gdyby okazało się, że na buspasie z ledwością mieszczą się autobusy, samochody elektryczne raczej nie dostaną pozwolenia na przejazd.

Kiedy wejdzie w życie Ustawa o elektromobilności?

Moment wejścia w życie Ustawy zależy od daty jej uchwalenia i publikacji. Wielokrotnie deklarowano, że absolutnie ostateczny moment na rozpoczęcie obowiązywania to 1 stycznia 2018 roku – ale data jest nadal terminem nieoficjalnym.

> Zamknięte dyski bez dziur zamiast kołpaków – CZY WARTO? [TEST] pokazał +25,7 procent do zasięgu!

Ustawa o elektromobilności do pobrania

Projekt Ustawy o elektromobilności z października 2017 roku można pobrać ze stron Ministerstwa [PDF]. Aktualną wersję można też obejrzeć poniżej w postaci zrzutów pliku PDF.

Efekt konsultacji społecznych również można pobrać ze stron Ministerstwa. Jest to najnowszy plik DOC z października 2017 roku.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 21 głosów Średnia: 4.7]