Brawo, stało się, wreszcie! Ustawa o elektromobilności została przyjęta przez rząd w czwartek, 28 grudnia, około godziny 13 w południe. To oznacza, że Ustawa ma szansę wejść w życie w pierwszym kwartale 2018 roku.
Dopłaty do samochodów elektrycznych 2018 – czy będą i jakie?
Spis treści
Ustawa o elektromobilności zakłada zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, napędzane wodorem i hybrydy ładowane z gniazdka (do 1 stycznia 2021 roku), ale wykluczyła z tej obniżki klasyczne hybrydy. Do zniesienia lub uzyskania zwrotu akcyzy konieczne będzie zaświadczenie z właściwego urzędu skarbowego.
> WARSZAWIAKU! Czy wiesz, że dzielnica może postawić Ci ładowarkę pod blokiem? ZGŁOŚ TERAZ!
Jednocześnie ustawa nie proponuje i nie wprowadza zwolnienia z VAT na samochody elektryczne ani żadnych dodatkowych dopłat – tutaj decyzje będą musiały podejmować samorządy (o ile zechcą).
Inne przywileje dla samochodów elektrycznych
Ustawa o elektromobilności wprowadza szereg przywilejów dla właścicieli samochodów elektrycznych. Będą oni mogli poruszać się buspasami (o ile pozwolą na to zarządcy dróg), na parkingach auta elektryczne będą posiadały wyznaczone i czytelnie oznaczone miejsca z ładowarkami, a w miastach mają powstać strefy czystego transportu, do których wjazd będzie dozwolony wyłącznie samochodom zeroemisyjnym.
Kiedy Ustawa o elektromobilności wejdzie w życie?
Jeśli Ustawa została zaakceptowana przez rząd, trafi teraz pod obrady Sejmu. Następnie zostaną zgłoszone do niej poprawki (o ile zostaną), po czym odbędzie się głosowanie nad nią.
Z Sejmu Ustawa trafi do Senatu, a gdy tam zostanie przyjęta – otrzyma ją do podpisu prezydent. Podpisana przez prezydenta Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od podpisu, niektóre fragmenty w późniejszym okresie.
> Samochody elektryczne 2017 z największymi zasięgami na jednym ładowaniu [RANKING TOP 20]
|REKLAMA|
|/REKLAMA|