Według raportu Tesli wszystkie panele fotowoltaiczne amerykańskiego producenta wytworzyły dotychczas 13,25 TWh energii elektrycznej. To ponad 2,5 raza więcej energii niż na całym świecie zużyły samochody elektryczne Tesli.

Tesla = firma z kategorii Energia+?

Dane zostały wzięte z raportu Impact Report opublikowanego przez Teslę 15 kwietnia 2019 roku (źródło). W jego ramach próbowano ocenić wpływ produktów Tesli oraz działalności amerykańskiego producenta na środowisko.

Okazuje się, że od momentu rozpoczęcia działalności firma Elona Muska sprzedała ponad 0,55 miliona samochodów elektrycznych, wliczając w to egzemplarze Tesli Roadster. Auta pokonały do dziś ponad 16 miliardów kilometrów i pozwoliły na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 4 miliony ton. Zużyły łącznie 5,26 TWh, czyli 5 260 000 000 kWh energii.

> O czym premier Morawiecki mógł rozmawiać z Elonem Muskiem? To oczywiste: o fabryce w Polsce [FELIETON]

W tym samym czasie panele fotowoltaiczne Tesli wyprodukowały 13,25 TWh energii elektrycznej. Innymi słowy: gdyby panele były wykorzystywane wyłącznie do ładowania samochodów, obsłużyłyby 2,5 raza większą flotę aut. Jako że panele Tesli zwykle nabywane są przez osoby, które posiadają już samochody kalifornijskiego producenta, łatwo obliczyć, że nadprodukcja energii wynosi około 60 procent – tyle średnio ostaje przeciętnemu amerykańskiemu gospodarstwu na własne potrzeby, już po naładowaniu samochodu.

Producent pochwalił się ponadto, że w fabryce w Fremont stosuje magazyny energii, które mierzą zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia oraz jej ilość pobieraną z sieci operatora. Zrezygnowano również z infrastruktury dostarczającej gaz, a dach zoptymalizowano pod kątem montażu na nich paneli słonecznych. W zakładzie stosuje się naturalne procesy osuszania powietrza, a nocą chłodzi się wodę, żeby wykorzystać ją do obniżania temperatury pomieszczeń w ciągu dnia.

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]