Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji zdecydował się na zakup dwóch samochodów elektrycznych. Jednym z warunków przetargu był możliwie największy zasięg auta na jednym ładowaniu – dlatego w przetargu wygrały VW e-Golfy.

Elektryczne VW Golfy w Szczecinie

W przetargu zwyciężył dostawca dwóch samochodów VW e-Golf. Jak chwali się Zakład Wodociągów i Kanalizacji, zasięg e-Golfów wynosi do 300 kilometrów na jednym ładowaniu. Jednak Czytelnicy www.elektrowoz.pl wiedzą już, że jest to zasięg podawany według europejskiej normy NEDC, która podaje odrealnione wartości i przez to wychodzi powoli z użycia – rzeczywisty zasięg e-Golfa w normalnym użytkowaniu to około 201 kilometrów (czarne słupki w 2/3 ilustracji):

Zbliżone do realnych zasięgi samochodów elektrycznych według procedury pomiarowej EPA. Zasięgi NEDC podawane w Europie należy traktować jako mocno przeszacowane, dlatego procedura NEDC zostaje stopniowo zastąpiona przez nowy standard pomiaru: WLTP. (c) www.elektrowoz.pl

Z drugiej strony: jeżeli samochody mają być wykorzystywane przy odczytach radiowych wodomierzy, to będą intensywnie eksploatowane w terenie miejskim, z niskimi szybkościami przejazdu i dużą liczbą postojów. A to oznacza, że w optymalnych warunkach pogodowych zasięg elektrycznego Golfa rzeczywiście może przekroczyć 200 kilometrów.

> Kiedy wejdzie w życie Ustawa o elektromobilności? Najwcześniej w I kwartale 2018

Nowe samochody i nowa ładowarka

Dwa samochody zostały częściowo sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wyłożył na ich zakup 140 tysięcy złotych, co stanowi mniej więcej połowę wartości aut.

Wraz z samochodami przy siedzibie ZWiK (ul. Golisza 10) zostanie uruchomiona ładowarka samochodów elektrycznych, która ma być udostępniana mieszkańcom.

> Nowe szybkie ładowarki Greenway: WROCŁAW, KATOWICE, Korczowa, ...

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Warto sprawdzić: forum Tesla Motors Club.

Mercedes vs Tesla – o co chodzi?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]