Japoński producent gumy, Sumitomo Rubber, znany lepiej z marki Falken, ma zamiar wyprodukować opony Energy Harvester , które będą wytwarzały energię powstającą podczas toczenia się koła. Producent mówi o wytwarzaniu ładunków z wykorzystaniem zjawiska tarcia, ale może chodzić też o zastosowanie materiałów piezoelektrycznych.

Opony wytwarzające energię? To ma sens, pytanie o stosunek możliwości do cent

Zjawisko piezoelektryczne polega na tym, że pewne materiały (kryształy) poddane naprężeniom mechanicznym generują niewielką ilość energii. Z kolei tarcie wytwarza ładunki choćby na naszych ubraniach – strzelające iskry na wełnianych swetrach bardzo dobrze widać w ciemności.

> Dwa nowe Superchargery Tesli: Lućmierz pod Łodzią (A2) i Warszawa-Białystok (S8)?

Generator mocy Sumitomo Rubber o nazwie Zbieracz Energii (ang. Energy Harvester, dosłownie Żniwiarz Energii) składa się z zewnętrznych gumowych izolatorów, dwóch naładowanych (ładujących się) warstw oraz elektrod zbierających ładunki. Można się domyślić, że naładowane warstwy trą o siebie podczas jazdy, a wychodzące z elektrod przewody odprowadzają ładunek poza urządzenie.

Nie do końca wiadomo, z jakimi mocami mamy do czynienia, ale producent deklaruje możliwość zasilenia czujników TPMS lub innych urządzeń. Szczególnie, że energia powinna powstawać nieprzerwanie podczas odkształcania się opony, czyli podczas jazdy… Nie podano daty rynkowej premiery produktu ani kosztów wytworzenia takich opon.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]