Niesamowite odkrycie Politechniki w Monachium. Naukowcy udowodnili, że tępe narzędzia do cięcia stali powodują, że ta traci właściwości magnetyczne wywołane przyłożeniem napięcia – w efekcie silniki zbudowane z jej użyciem są słabsze!

Tępe narzędzia = gorsze silniki

Silniki elektryczne buduje się z użyciem stali. Jeśli wykrawa się ją za pomocą tępych narzędzi, struktura metalu ulega naruszeniu, co osłabia pole magnetyczne powstające po przyłożeniu do stali napięcia. W efekcie spada wydajność silnika.

Naukowcy tłumaczą, że chodzi o kształt krawędzi stalowych płytek: tępe narzędzia wykrawające arkusze metalu powodują ich zagięcie. W skrajnym przypadku może to powodować, że natężenie prądu musi zostać zwiększone aż czterokrotnie (!), żeby uzyskać identyczne pole magnetyczne!

Niemieckie badania prowadzone są w ramach projektu FOR1897, którego celem jest optymalizacja produkcji stali do wykorzystania w silnikach elektrycznych.

Źródło: Electrical steel: Strong magnetic fields due to sharp tools

Na ilustracji: Hannes Weiss, prowadzący badania nad wpływem obróbki stali na wydajność silników elektrycznych (c) Andreas Heddergott / TUM

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Zasięg BMW i3 REx? Od 290 do 340 kilometrów, w zależności od trybu jazdy i… kontynentu:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 4.4]