Portal Engadget został zaproszony do przetestowania Toyoty Mirai, samochodu zasilanego ogniwami wodorowymi (FCEV). Przy tej okazji dziennikarz usłyszał kilka naprawdę ciekawych faktów na temat produkcji wodoru – warto je przytoczyć.

Wodór: koszty produkcji, zużycie energii. Paliwo przyszłości?

Obecny na spotkaniu przedstawiciel Shella wyznał, że firma jest dziś w stanie produkować wodór za 3 euro (równowartość ok. 12,9 złotego) za 1 kilogram gazu. Przy czym 1 kilogram wodoru odpowiada mniej więcej:

  • 15-20 kWh energii w samochodzie elektrycznym,
  • 6 litrom benzyny w samochodzie spalinowym,

…ponieważ pozwala na przejechanie mniej więcej 100 kilometrów.

Z kolei przedstawiciel firmy NEL Hydrogen, która zajmuje się budową infrastruktury wodorowej, zdradził, że przy produkcji wodoru największym problemem są koszty energii. Stanowią one ponad połowę całości. Redakcja www.elektrowoz.pl wyliczyła kiedyś nawet, że ilość energii potrzebna do wyprodukowania 1 kilograma wodoru na przejechanie 100 kilometrów wystarczy, by auto elektryczne pokonało… 200 kilometrów:

> Czy Polska wytrzyma samochody na wodór? ZUŻYCIE ENERGII: 1 auto na wodór = 2 auta elektryczne!

Mimo to Toyota podkreśla liczne zalety gazu. Zdaniem firmy samochody elektryczne, owszem, sprawdzą się w miastach. Jednak lekki transport oraz większe auta osobowe powinny wykorzystywać wodór ze względu na oferowane wyższe zasięgi. Firma spodziewa się również, że największe środki transportu – okręty, samoloty – będą w przyszłości wykorzystywać paliwa syntentyczne i bazujące na wodorze (ilustracja na górze).

W Polsce nie dysponujemy dziś ani jedną stacją tankowania wodoru. Nie mamy też zakładów, które produkowałyby wodór wystarczającej czystości, by nadawał się do zasilania samochodów. Lotos obiecał jednak rozwijać się w tym segmencie, a miasto Gdynia z kolei wyraziło zainteresowanie autobusami miejskimi na wodór.

Ile wody produkują samochody na wodór?

Jako ciekawostkę warto dodać, że samochody na wodór wytwarzają mniej więcej tyle samo wody, ile auta spalinowe. Jest to około 9,3 litra wody na 100 kilometrów. To mniej więcej szklanka wody na każde przejechane 2,7 kilometra.

Warto przeczytać: It’s too early to write off hydrogen vehicles

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 13 głosów Średnia: 4.3]