Wygląda na to, że usługi taksówkarsko-transportowe niekoniecznie zmniejszają ruch na ulicach. Kolejne badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że masowa dostępność Ubera i Lyfta wywołuje większy tłok na drogach, a auta przez około 40 procent czasu jeżdżą bez pasażerów.

Tanie przewozy nie takie dobre dla miasta

Jak informuje Morning Star, San Francisco, Chicago i Nowy Jork właśnie wprowadziły dodatkowe opłaty dla Ubera i Lyfta. Za uzasadnienie podano zwiększenie ruchu i powstające zatory.

Nawet wspomniane firmy nie utrzymują już wyłącznie, że dzięki nim na ulicach jest mniej samochodów – teraz uzupełniają swoje stanowisko o stwierdzenie, że przeszacowano ich wkład w blokowanie miast. Z badania przeprowadzonego na ich zlecenie wynika, że w San Francisco, owszem, generują 13 procent ruchu, ale jest to najwyższy wynik w Stanach Zjednoczonych.

Firmy transportowe zwiększają tłok na ulicach

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Kentucky dowodzą, że w tym samym San Francisco ponad 60 procent spowolnień w ruchu drogowym w latach 2010-2016 było spowodowane obecnością firm przewozowych. Średnia szybkość pojazdów w śródmieściu spadła z 28 km/h do 22 km/h, podczas gdy bez Ubera i Lyfta zmniejszyłaby się do zaledwie 26 km/h (źródło).

> Elektryczny Mercedes C-klasse, konkurent Tesli Model 3, wyjedzie z fabryki w Bremie? [spekulacje]

Choć w Toronto nie zauważono negatywnych skutków obecności firm przewozowych, w Chicago zatłoczyły one rzekomo okolice centrum. Z jeszcze innych badań wynika, że każdy 1 kilometr jazdy prywatnym samochodem firmy taksówkarsko-transportowe zamieniły na 2,5 kilometra swoich kursów.

Uber i Lyft pełnią bowiem rolę taksówek na pojedyncze przejazdy, a średnio przez 40 procent czasu są zupełnie puste (nie licząc kierowcy).  Co gorsza: wygoda podczas korzystania z firm przewozowych oraz stosunkowo niska cena za kurs sprawiają, że ludzie wolą wybrać transport tego rodzaju zamiast autobusów, metra czy po prostu spaceru.

> NIEMCY. Ekolodzy zablokowali budowę fabryki samochodów elektrycznych

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]