Niemiecki minister gospodarki, Peter Altmaier oraz polska minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz, spotkali się w Warszawie w kwestii rozwoju przemysłu ogniw elektrycznych. Państwa chcą razem uruchomić fabrykę baterii. Inicjatorem spotkania były Niemcy.

Polsko-niemiecka współpraca nad ogniwami elektrycznymi

Altmaier poinformował media, że „toczył intensywne rozmowy o konkretnych zastosowaniach”. I choć o tych konkretach niewiele powiedział niemieckie gazety są doskonale poinformowane: w efekcie rozmów w regionie Łużyc ma powstać fabryka ogniw elektrycznych. Nie do końca wiadomo, czy zostanie wybudowana w Niemczech, czy może w Polsce, ponieważ Łużyce jako kraina geograficzna znajdują się w obu tych krajach:

Lokalizacja Łużyc (niem. Lausitz) na mapie Europy (c) NordNordWest

Niemiecki minister gospodarki uważa, że takie spotkanie jest kluczowe dla regionu (źródło). Przypomina, że Airbus również został założony przez rząd niemiecki, francuski i brytyjski. Jego zdaniem wzajemna współpraca w ramach Europejskiego Aliansu Bateryjnego (ang. European Battery Alliance) pozwoli na szybki przepływ środków, bez konieczności angażowania Komisji Europejskiej.

> Elektryczne Volvo XC40? Nie ma. Jest za to dziwny projekt: Volvo 360c, które ma zastępować… samolot

Oprócz fabryk ogniw elektrycznych na Łużycach mają powstać również ośrodki badawczo-rozwojowe które pozwolą regionowi na odejście od paliw kopalnych, szczególnie od węgla brunatnego. Jest to bowiem kraina bogata w tę kopalinę, a tymczasem na całym świecie trwa proces odchodzenia od węgla.

Na ilustracji: ogniwa baterii BMW i3 na taśmie produkcyjnej (c) Bimmerfest

|REKLAMA||/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]