PKP ma ciekawy pomysł na promocję turystyki rowerowo-kolejowej. Na stacji we Władysławowie i Helu ustawi po 10 rowerów elektrycznych, którymi będzie można podróżować po okolicy albo pokusić się na pokonanie całej Mierzei Helskiej. Koszt wypożyczenia roweru ma wynieść 20 złotych za godzinę.

Rowery elektryczne i stacja ładowania we Władysławowie i w Helu

Jak informuje Forsal.pl, w drugiej połowie czerwca przy dworcu w Helu pojawi się stacja ładowania i niewielki parking dla rowerów i hulajnóg elektrycznych. Jedna taka lokalizacja została już uruchomiona we Władysławowie, czyli na początku Półwyspu Helskiego. Teraz we Władysławowie do dyspozycji użytkowników jest 20 rowerów, docelowo ma być ich po 10 w każdej z miejscowości (źródło).

Operator obiecuje do 100 kilometrów zasięgu i wsparcie elektryczne do szybkości 25 km/h. Ten drugi parametr to standard na terenie Unii Europejskiej.

Do wypożyczenia roweru konieczne będzie zainstalowanie aplikacji mobilnej PKP Telkol o nieokreślonej jeszcze nazwie. Na szczęście operator udostępnił też interfejs WWW -> TUTAJ. Po założeniu konta trzeba będzie je zasilić kwotą 40 złotych. Wypożyczenie ma kosztować 20 złotych za godzinę jazdy, co sprawia, że za podróż w jedną stronę przez Półwysep Helski przyjdzie nam zapłacić właśnie około 40 złotych.

> 9 rowerzystów ładowało Teslę Model X. Do 1,2 kW mocy i +2 km zasięgu po 20 minutach pedałowania [wideo]

Jak mówi prezes zarządu PKP Telkol, Mirosław Gilarski, jest to projekt badawczy. Dzięki niemu ma powstać usługa usługa, która w przyszłości ma poprawić dostęp do infrastruktury kolejowej. W domyśle: przez ułatwienie podróży na pierwszym lub ostatnim jej odcinku (ang. last mile).

Zdjęcia: (c) PKP Telkol / Twitter

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: pomysł super. Tylko drogo. No i robi się mnogo tych aplikacji, w których trzeba zakładać konta, które trzeba doładowywać itd.

Aktualizacja 2020/06/16, godz. 8.35: dodaliśmy link do strony WWW pozwalającej na rejestrację i korzystanie z systemu.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]