W szwedzkim Södertälje stanęła pierwsza w Europie pilotażowa stacja ABB E-mobility do ładowania elektrycznych ciężarówek. Wyposażono ją w port MCS, Megawatt Charging System, który obecnie jest w stanie obsłużyć natężenia do 1 500 amperów, czyli maksymalnie 1,875 MW mocy. Docelowo ładowarka powinna działać z natężeniami wynoszącymi 3 000 amperów, czyli w szczycie mogłaby się rozpędzić nawet do 3,75 MW. Daje to teoretyczną wydajność uzupełniania zasięgu na poziomie +1 875 km/h.

Pierwsza stacja ładowania ciężarówek elektrycznych

Dotychczas duże pojazdy transportowe ładowane były albo na klasycznych ultraszybkich stacjach ładowania osiągających do 350 kW, albo też – dotyczy autobusów – korzystały z pantografów pozwalających na rozpędzenie się do około 500 kW / 0,5 MW. MCS został opracowany specjalnie z myślą o ciężkim transporcie i znacznie wyższych mocach ładowania. W szczycie obsłuży 3,75 MW, nominalnie powinien bez problemu obsługiwać okolice 1 MW. Wszystko za sprawą natężenia dochodzącego obecnie do 1,5 kA.

Wtyk i przewód MCS. Nie należy do najcieńszych, ale nie wygląda na to, żeby wymagał dźwigu do obsługi (c) Scania

Ostateczna wersja standardu MCS stworzonego przez CharIn i testowanego właśnie przez ABB E-mobility i Scanię ma być gotowa w 2024 roku. Scania zakłada, że samochód uzupełni wystarczającą ilość energii podczas wymaganego przez prawo postoju trwającego 45 minut. Jako że ciężki transport zużywa sporo ponad 100 kWh/100 km, ważne są i duże baterie, i duże moce ładowania.

Produkcja ciężarówek Scanii z portem MCS ma się rozpocząć w 2024 roku, ale już w tym roku możliwe jest odebranie pojazdów wyposażonych w roboczą wersję portu ładowania. ABB E-mobility z kolei zapowiada, że następna generacja ładowarek MCS pojawi się pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku. Z punktu widzenia kierowców optymalnie byłoby, gdyby samochody i urządzenia obsługiwały Plug & Charge, żeby kierowca tylko wpinał pojazd do ładowarki i nie musiał kłopotać się o resztę.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 3.7]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: