Pierwsze wzmianki o nowym oleju napędowym R33 BlueDiesel opublikowane przez Neste pochodzą z początku 2014 roku. W 2018 roku wyszło na jaw, że nad paliwem pracował również Volkswagen, który w listopadzie 2018 roku zakończył testy drogowe i zapowiedział wprowadzenie oleju do oferty na początku roku 2019. Warto mu się przyjrzeć.

R33 BlueDiesel – co to jest?

Nazwa „R33” pochodzi z faktu, że w nowym oleju napędowym tylko 67 procent stanowi klasyczny olej napędowy pochodzący z paliw kopalnych. Pozostałe 33 procent to składniki odnawialne (ang. renewable, stąd „R”): 7 procent to biodiesel produkowany ze zużytego oleju spożywczego, a 26 procent – mieszanina różnych olejów spożywczych uzyskiwanych bezpośrednio z roślin (np. olej palmowy) i odpadów. Do niedawna nosiła ona nazwę NExBTL, teraz nazywa się Odnawialny Diesel Neste (ang. Neste Renewable Diesel).

Zużyty olej spożywczy pochodzi ze smażalni frytek. Wszystkie składniki pochodzące z odzysku podlegają filtrowaniu i czyszczeniu, co docelowo prowadzi do obniżenia emisji dwutlenku węgla o nie mniej niż 20 procent. Dodajmy jednak, że mniejsza emisja liczona jest w całym procesie odzyskiwania oleju, a więc porównuje się ją z emisją podczas pozyskania, wydobycia, przetworzenia i transportu ropy naftowej.

Różnic na etapie spalania paliwa w silniku prawdopodobnie nie ma, ponieważ auto spełnia normę DIN EN 590, czyli z punktu widzenia silnika jest zwykłym olejem napędowym. Silniki wysokoprężne do jego stosowania nie wymagają żadnych przeróbek.

> BMW i4 sfotografowane na lawecie. Wygląda… dość normalnie [InsideEVs]

Volkswagen testował olej napędowy R33 BlueDiesel na swojej stacji benzynowej w fabryce w Wolfsburgu od stycznia do listopada 2018 roku. Nie wykryto żadnych negatywnych efektów działania nowego paliwa na silniki, dlatego firma wprowadziła paliwo na stacji w fabryce Salzgitter i w firmie Bosch. Oprócz tego nowy olej napędowy zaczął trafiać do wybranych stacji współprowadzonych z Neste jako olej napędowy „Green Premium”.

To może Cię zainteresować
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]