W środę, 10 czerwca 2020 roku, portal Electrek poinformował o mailu Elona Muska do pracowników, w którym zapowiadał on chęć wprowadzenia Tesli Semi na rynek. Tego samego dnia kurs akcji Tesli przebił poziom 1 000 dolarów za walor, co sprawiło, że Tesla stała się najbardziej wartościowym producentem samochodów na amerykańskiej giełdzie. Wyprzedziła nawet Toyotę.

Akcje Tesli rosną, rosną, rosną… akcje innych producentów spadają

W ostatnich kilku miesiącach kurs akcji Tesli wykazuje się sporą zmiennością jak na producenta samochodów. Podczas gdy w październiku 2019 roku za walor płacono nieco ponad 200 dolarów, w styczniu 2020 roku cena przebiła 400…500…600 dolarów, w lutym osiągnęła ponad 900 dolarów, w marcu zjechała do 360 dolarów, by od tego momentu znowu piąć się do góry.

Oto kursy akcji Tesli (zielony) i Toyoty (czerwony) na amerykańskiej giełdzie w ostatnich pięciu latach:

Poziom 1 000+ dolarów Tesla osiągnęła pierwszy raz w historii. Stało się to w dniu, w którym Electrek ujawnił maila Elona Muska mówiącego, że „czas iść na całość i rozpocząć seryjną produkcję Tesli Semi” (źródło). W efekcie wartość producenta na amerykańskiej giełdzie przebiła wartość Toyoty (źródło), co zresztą wiązało się również ze spadkiem wartości akcji Toyoty:

Z komunikatu rozesłanego do pracowników wynikało, że baterie i zespół napędowy elektrycznego ciągnika siodłowego będą produkowane w fabryce akumulatorów w Nevadzie. Inne podzespoły będą powstawały „prawdopodobnie w innych stanach”.

Nie podano żadnych dat. Z ostatniego komunikatu, w którym podsumowano pierwszy kwartał 2020 roku, wynikało, że pierwsze dostawy elektrycznego ciągnika siodłowego wystartują w 2021 roku.

> Tesla Semi dopiero w 2021 roku. Dwa lata opóźnienia

W minionym tygodniu na giełdzie zadebiutowała też firma Nikola, która planuje wprowadzenie na rynek ciężarówek zasilanych ogniwami paliwowymi. Aktualnie znana jest głównie z prototypów i ostrej krytyki Tesli. Na jej walorach nie widać żadnego szaleństwa, firma z około 35 dolarów w momencie debiutu (4 czerwca) osiągnęła w szczycie niemal 90 dolarów, a teraz oscyluje w okolicy 60-65 dolarów.

Ale to dopiero początek jej obecności na giełdzie.

Zdjęcie otwierające: muzyk Goat lord pozuje przed Teslą Semi. Zapowiada, że zrobi z niej mobilne studio w 2021 roku (c) deadmau5 / Twitter

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: niezwykle rzadko opisujemy kursy akcji dowolnych producentów, ponieważ giełda jest mechanizmem napędzanym strachem i chciwością. Grę na giełdzie odradzamy.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4.5]