Ministerstwo Klimatu poinformowało o spotkaniu i podpisaniu listu intencyjnego z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego. Poinformowano też o założeniach dotyczących realizacji „Strategii Wodorowej Polski do 2030 roku”.

„Polska wodorowym Kuwejtem”

Polskę jako „wodorowy Kuwejt” promował już poseł Krzysztof Sitarski, poseł klubu Kukiz ’15. Jego zdaniem moglibyśmy stać się jednym z rynkowych potentatów w produkcji tego gazu, gdybyśmy zaczęli wytwarzać go z węgla. Warto dodać, że jest to „brudna” metoda pozyskania wodoru, od dotowania której prawdopodobnie ucieknie Unia Europejska.

> Komisja Europejska chce wspierać „zielony” wodór. To złe wieści dla polskich koncernów naftowych i kopalni

W ramach „Strategii Wodorowej dla Polski do 2030 roku” Ministerstwo Klimatu mówi o stworzeniu łańcucha powiązań dla niskoemisyjnych technologii wodorowych. „Niskoemisyjne” to prawdopodobnie metody szaro-błękitne lub szaro-zielone, czyli z częściowym wychwytem powstającego dwutlenku węgla albo mieszane, w których gaz wytwarzany jest również dzięki elektrolizie.

Budowa gospodarki wodorowej ma polegać również na przygotowaniu nowych regulacji rynkowych oraz wykorzystaniu wodoru w roli magazynu energii i paliwa transportowego. Na to ostatnie muszą się jednak zgodzić firmy spedycyjne oraz lokalne samorządy, które będą miały do wyboru autobusy elektryczne lub wodorowe.

Nasz kraj ma wystarczający potencjał, by wytwarzać ogniwa paliwowe

O ile nie mamy na razie zbyt wielkich kompetencji w wytwarzaniu ogniw Li-ion, o tyle nasz krajowy potencjał jest ponoć wystarczający, by wytwarzać ogniwa paliwowe i elektrolizery.

Według wiceministra klimatu, Ireneusza Zyski, większy udział wodoru w polskim miksie energetycznym „w istotny sposób ograniczy import surowców z zagranicy”.  Dlatego już teraz na Dolnym Śląsku powstają magazyny wodorowe, do których wodór będzie powstawał w procesie elektrolizy – co Zyska ujawnił pod koniec kwietnia bieżącego roku.

Polska strategia wodorowa znajduje się obecnie w fazie przygotowań. Konsultacje publiczne mają się rozpocząć jesienią 2020 roku, do rządu powinna trafić do końca roku (źródło).

> Zrzut wody przez wodorową Toyotę Mirai – tak to wygląda [wideo]

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować reklamy poniżej: